Labutí píseň Ricka Wrighta. Pink Floyd vydají po 20 letech nové album

Londýn - Britská rocková skupina Pink Floyd v říjnu vydá po dvaceti letech nové album s názvem The Endless River. Obsahuje dosud nezveřejněné skladby, na kterých se před smrtí podílel klávesista skupiny Rick Wright. S odvoláním na manželku zpěváka a kytaristy skupiny Davida Gilmoura Polly Samsonovou o tom informují britská média.

Album bude vycházet z nahrávek z roku 1994 natočených v průběhu příprav zatím posledního studiového alba The Division Bell. Jde tak o vůbec první album této slavné skupiny za posledních dvacet let. „Mimochodem, album skupiny Pink Floyd, které vyjde v říjnu, se bude jmenovat The Endless River. Vychází z nahrávek z roku 1994, je labutí písní Ricka Wrighta a je velmi krásné,“ napsala Samsonová na Twitteru

Rick Wright byl zakládajícím členem skupiny. Zemřel v roce 2008 na rakovinu ve věku 65 let. Album The Division Bell vyšlo právě před 20 lety a skupina výročí oslavila novým vydáním alba v luxusním provedení. Podle médií se na novém albu nebude podílet někdejší frontman skupiny Roger Waters. Mluvčí kapely uvedl, že album nedoprovodí žádné turné.

The Big Spliff

Zprávy o novém albu na Facebooku potvrdila také zpěvačka Durga McBroomová-Hudsonová, která se skupinou spolupracovala v osmdesátých a devadesátých letech. Uvedla, že album bude zahrnovat výhradně „nevydané skladby“. Původně šlo podle ní o vedlejší projekt k albu The Division Bell, který se jmenoval The Big Spliff. „Proto jsou na albu skladby Richarda Wrighta. Ale David (Gilmour) a Nick (Mason) na tom od té doby udělali hodně další práce,“ napsala. „Původně mělo jít o čistě instrumentální nahrávku, loni v prosinci jsem ale zpívala v několika skladbách, které David doplnil o doprovodné vokály.“

Pink Floyd jsou jednou z nejúspěšnějších a nejvlivnějších skupin všech dob. Prodali více než 200 milionů alb. Pod vedením Syda Barretta se ve druhé polovině šedesátých let proslavili coby ikonická kapela psychedelického rocku. Labilního Barreta však po několika letech vystřídal David Gilmour, hlavním skladatelem se stal Roger Waters. V roce 1985 vyhlásil Waters rozpad skupiny, ale zbývající členové pokračovali v hraní.