Gurría: Česká ekonomika je úspěšná, ale potřebuje inovace

Praha - Česká republika musí změnit svůj ekonomický model, aby si zajistila dlouhodobý růst, říká Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Doporučení pro tuzemskou ekonomiku představil v Praze její generální tajemník Ángel Gurría. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi řekl, že průmysl musí více podporovat inovace a vláda pak zajistit, aby absolventi odcházeli ze škol lépe připravení na praxi.

Česká republika na tom v posledních letech nebyla podle Gurríy zrovna dobře. „Letos čekáme, že se to obrátí - růst bude ale jen mírný a o něco lepší to bude příští rok. Nemůžete dělat zázraky - ale jsou věci, které udělat můžete. Týkají se vzdělávání, konkurenceschopnosti, fiskální pozice, řízení státních podniků a zařazení se do globálních hodnotových řetězců - nemusíte vyrábět všechny produkty, ale jen něco, co pak dodáváte do celého světa. Musíte se soustředit na přidanou hodnotu - už nemáte výhodu levné práce,“ dodává. 

ČT: To se lehce řekne, ale jak toho dosáhnout? 

Gurría: „Musíte se soustředit na vzdělání, technologie, know-how. Neříkám, abyste překopali ekonomiku od výroby směrem ke službám. Ale je potřeba, abyste do zpracovatelského průmyslu přidali víc know-how a služeb. Tento model vám umožní udržet si konkurenceschopnost a vedoucí postavení. Problém téhle krize je, že spousta zemí přišla o trhy, kam vyvážely, o pracovní místa. A všichni to chtějí zpátky. A co nejrychleji, je o to mezi státy obrovský boj. Musíte reformovat, reformovat, reformovat. A ne jednou a hotovo - jde o stav mysli, pořád je třeba přemýšlet - jsem opravdu jednička? Čím se můžu posunout kupředu?“ 

Výroba
Zdroj: ISIFA/Thinkstock/iStock/monkeybusinessimages

ČT: Proběhly v Česku v posledních letech nějaké skutečné reformy, nebo se jednalo jen o klouzání po povrchu? 

Gurría: „Jste kriticky závislí na tom, jestli si udržíte konkurenceschopnost. Důležitý je program vlády, protože když mluvíme o vzdělání, nejde jen o teoretické znalosti, ale také o dovednosti, tedy schopnost uplatnit vědění v praxi. Problémem je ten paradox, kdy je tu obrovské množství nezaměstnaných mladých a firmy zároveň nemohou najít lidi, které potřebují. Problémem je, že univerzity nejsou schopny předat dovednosti, které jsou v digitálním 21. století potřeba. A to se musí změnit. Další výzvou je makroekonomická stabilita.“ 

ČT: Jak má tedy vláda pokračovat s fiskální konsolidací? Jedná teď dobře? 

Gurría: „Celý svět se baví o tom, zda podporovat růst, nebo šetřit. U vás ta debata takhle nestojí. Máte velmi nízký veřejný dluh. Jeden z nejnižších v OECD. Váš problém je růst, bez něj vám porostou platby za sociální pojištění, důchody, dávky. A když porostou rychleji než ekonomika, tak se bude zvětšovat i váš dluh. Musíte prostě běžet rychleji, abyste zůstali alespoň na stejném místě. Výborný nápad je národní rozpočtová rada. Je to silná zpráva pro trhy. Stejně jako návrh dluhové brzdy. Říkáte tím světu: 'Budeme zodpovědní a budeme v tom transparentní.'“

ČT: Má podle vás ale teď fiskální konsolidace pokračovat, nebo se máme víc zaměřit na růst?

Gurría: „Jste teď v pozici, kdy máte nízký dluh i nízký deficit. Problémem je, že když budete mít nízký růst a všechno ostatní zůstane stejné, tak se vaše situace zhorší. Pro prorůstovou politiku máte ale prostor, státy s obrovskými dluhy jako Řecko nebo Japonsko moc ne.“ 

ČT: V Česku se teď debatuje o plusech a minusech intervence centrální banky. Jaký je váš pohled? 

Gurría: „Příběh Česka je příběhem úspěšné ekonomiky. Koruna posilovala, protože máte dobrou pověst - jste konkurenceschopní, děláte správné věci, máte dobrou fiskální politiku. Je pochopitelné, že centrální banka měnu chrání například tehdy, když někam přiteče obrovské množství spekulativního kapitálu - to se stalo Koreji, Brazílii, Indii, Mexiku. A pak kapitál odteče ještě rychleji a ekonomika kolabuje. V Česku tento problém nebyl. Neměli byste se tedy snažit vzbudit dojem, že se snažíte uměle oslabením měny posílit konkurenceschopnost. Myslím, že byste měli nechat fungovat trh. Když měna posiluje, měli byste tvrdě pracovat na zvýšení produktivity a konkurenceschopnosti, na strukturálních věcech.“

Ángel Gurría: Česko by mělo tvrdě pracovat na zvýšení produktivity (zdroj: ČT24)