V prodejně v Hořicích našli veterináři desítky kilogramů zkaženého masa

V prodejně společnosti PMU CZ v Hořicích na Královéhradecku se skladovalo a prodávalo 60 kilogramů prošlého nebo zkaženého masa a polotovarů. Některé již vykazovaly smyslové změny, uvedla Státní veterinární správa (SVS) na svém webu. Provozovateli prodejny hrozí ve správním řízení pokuta až 50 milionů korun. Společnost PMU CZ patří do koncernu Agrofert. Podle mluvčího koncernu Karla Hanzelky nešlo o maso určené na prodej, bylo určené k likvidaci. Správa však tvrdí, že produkty byly i přímo v obchodě.

Fotografie z kontroly prodejny společnosti PMU CZ
Zdroj: SVS ČR

„Kontrola byla provedena na základě předchozí stížnosti upozorňující na nízkou úroveň hygieny v provozovně spojenou se zápachem,“ uvedli veterináři. Nařídili likvidaci masa, do budoucna bude SVS provozovnu kontrolovat více.

„Za minulý víkend se v prodejně nashromáždilo větší množství zboží s prošlou trvanlivostí. Vzhledem k tomu nebylo možné toto zboží uložit do předem připravených a řádně označených ,konfiskačních‘ nádob k tomuto účelu určených, proto bylo uloženo do připravených plastových nádob, které byly odděleny od běžného zboží v zázemí prodejny,“ řekl ČTK Hanzelka. Dodal, že nádoby nebyly správně označeny, což způsobil vedoucí prodejny. „Situaci řešíme,“ dodal Hanzelka.

Tuto verzi však veterináři odmítli. „Uvedené produkty se nacházely jak v zázemí prodejny, tak ve vitríně přímo v obchodě,“ sdělil Petr Majer z veterinární správy.

Společnost PMU CZ provozuje prodejny Procházka ve více než stovce českých měst, píše Agrofert na svém webu. „Jsou tradiční a vyhledávanou součástí objektů obchodních řetězců Penny Market, Lidl a Kaufland,“ dodává.

Předloni firma výrazně snížila zisk

Podle výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin se předloni snížil zisk společnosti PMU CZ meziročně o 73 procent na 7,5 milionu korun. Tržby meziročně klesly o šest procent na 1,54 miliardy korun.

Skupina Agrofert je největší subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Koncern vlastnil předseda hnutí ANO a bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. V únoru kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie firmy do svěřenských fondů.