Dostavba dálnice D3 možná půjde ze soukromých peněz
Praha - Miliardy na dostavbu dálnice D3 by mohly jít ze soukromých zdrojů, tak zní stanovisko vlády. Jednalo by se tak o první projekt svého druhu. Za 19 kilometrů má stát zaplatit zhruba pět miliard. Peníze investor časem dostane zpět, stát bude platit, až bude dálnice v provozu. Ministerstvo dopravy nyní začne pracovat na dokumentaci k výběru zhotovitele, znám by měl být do konce roku.
Dálniční povrch mezi Bošilcem a Borkem stát přijde na zhruba pět miliard korun. Částku zapatí soukromý investor. Od státu ale poté bude dostávat peníze za její provozování. Stavět by se mělo začít na jaře 2014, dokončení se plánuje o dva roky později.
"Zahájení plateb koncesionáři započne až v okamžiku zprovoznění daného úseku dálnice," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš. Platby budou zahrnovat náklady na provoz a údržbu komunikace a jejich výše bude dále záviset na tom, v jaké kvalitě bude zhotovitel silniční úsek udržovat.
Stavba ze soukromých peněz je vhodná
- Umožňuje postavit potřebné komunikace i v době, kdy na to kvůli ekonomické situaci nejsou prostředky ve státním rozpočtu.
- Příležitost pro stavební společnosti, které se za nynějšího stavebního útlumu potýkají s poklesem zakázek.
- Pozitivní dopad mají projekty PPP i na výběr firemních daní, což přinese peníze do státního rozpočtu.
Petr Nečas nicméně nepovažuje PPP projekty (Projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru) jako jednoduchý všelék na nedostatek peněz pro výstavbu dopravní infrastruktury. Zadáním PPP projektů totiž státu vzniká závazek zhotoviteli dlouhodobě investované prostředky splácet, čímž vznikají mandatorní výdaje. Délka splácení je podle předběžných propočtů stanovena na 30 let.
Celá dálnice D3 má měřit 170 kilometrů. Zatím je v provozu asi dvacetikilometrový úsek u Tábora a staví se 25kilometrová část mezi Táborem a Veselím na Lužnicí.
Hlavní zprávy
-
VideoExport, nebo lidská práva? Čeští zbrojaři chtějí více vyvážet vydáno před 58 minutami Praha - Vývoz českých zbraní do zahraničí rozděluje politiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu se změnou zákona snaží systém uvolnit: zbrojním firmám by měla do budoucna udělovat ... -
Útočník pobodal v Paříži do krku hlídkujícího vojáka aktualizováno před 43 minutami Paříž - Francouzského vojáka na hlídce v pařížské podnikatelské a obchodní čtvrti La Défense zranil neznámý útočník dvěma bodnými ranami nožem do krku. Agresor z místa činu ... -
VideoVýborný opět na Ústavním soudu? Někteří senátoři s tím mají problém vydáno před 16 minutami Praha - Ústavní soudce Miloslav Výborný bude mít potíže obhájit své křeslo na dalších deset let. Do funkce ho znovu navrhl prezident Miloš Zeman, hlavně senátoři z řad ČSSD ale ... -
VideoČeši vesměs prožijí prázdniny jako praví patrioti vydáno před 1 hodinou Praha - Dovolenou v tuzemsku letos stráví skoro dvě třetiny Čechů. Místo přímořské pláže tak zvolí břeh českého rybníka a alpské štíty pak nahradí hřebeny Krkonoš. Většina z ...
Další v rubrice
-
Video25. 5. 2013 07:56 Bez peněz do hospody klidně vlez, ale pak si to odpracuješ
-
Video24. 5. 2013 19:45 Fico chce dodatečně zdanit fotovoltaiky, majitelé hrozí arbitráží
-
Video24. 5. 2013 19:27 Konec výpravčích v Čechách se blíží
-
24. 5. 2013 18:29 Insider: Švýcaři řeší kromě MUS i ovládnutí plzeňské Škody Holding
Nejčtenější v rubrice
- 24. 5. 2013 19:27 Konec výpravčích v Čechách se blíží
- 24. 5. 2013 13:40 Nečas: Jaderné zdroje jsou pro Česko zásadní, bez ohledu na Kalouska
- 25. 5. 2013 07:56 Bez peněz do hospody klidně vlez, ale pak si to odpracuješ
- 24. 5. 2013 12:40 Odbory varují: II. pilíř se vyplatí až od platu 37 500 korun
- 23. 5. 2013 16:54 Zeman v Polsku: Solná aféra? Důležitější je ekonomika
- 23. 5. 2013 14:55 Vlastní rodinný dům je snem 8 z 10 Čechů








