Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
sobota 28. února 2015 Lumír

Eurozóna "grilovala" Španělsko - kvůli rozpočtu

Velikost textu:
aktualizováno 13. 3. 2012 05:04

Brusel - Španělsko se v pondělí na zasedání ministrů financí zemí eurozóny dostalo pod tlak partnerů kvůli jeho rozpočtovému schodku. Ten totiž i letos překročí předpokládanou mez a pod klíčovou tříprocentní hranici by se měl dostat až příští rok. Španělsko, které je jednou z největších ekonomik eurozóny a u něhož panují obavy z možnosti rozšíření řecké dluhové nákazy, mělo letos deficit dostat pod 4,4 procenta HDP. Madrid ale už řekl, že se to nepodaří a jeho cílem v nynější době, kdy se zemi hospodářsky zrovna nedaří, bude schodek 5,8 procenta. Ecofin nakonec své požadavky zmírnil a určil rozpočtový cíl pro rok 2012 tak, aby schodek dosáhl maximálně 5,3 procenta.

Španělsko
Španělsko

Ani loňský deficit se nepodařilo naplnit tak, jak se čekalo. Na místo šesti procent dosáhl 8,5 procenta. Španělé nicméně stále tvrdí, že v příštím roce už jejich země dosáhne schodku nižšího než kýžená hranice tří procent HDP a že tím splní i konečný termín, který na to od EU dostalo.

"Španělská pozice je taková, že se změnily dvě věci. První: loňský rok byla odchylka ve výši 2,5 procenta u veřejných rozpočtů. A druhá: podmínky, co se ekonomického růstu týká, se výrazně změnily," uvedl španělský ministr hospodářství Luise de Guindose.

Ecofin byl shovívavý

Ministři financí v pondělí večer nakonec rozhodli, že cíl Španělska pro letošek by měl být mírnější. Letos by měl činit 5,3 procent HDP. To znamená, že Madrid bude muset najít další úspory ve výši 0,5 procenta HDP.

Euro
Euro

Problém je, že španělská ekonomika má potíže. Evropská komise očekává, že po loňském růstu o 0,7 procenta letos o procento propadne. Spíše než na problém s nedosažením letošního cíle se tak ministři zaměřovali na to, aby Madrid snížil deficit pod kýžená tři procenta v příštím roce.

"Očekáváme, že Španělsko dosáhne svých rozpočtových cílů v roce 2012"

Problém s Řeckem se díky dohodě o seškrtání dluhů soukromým sektorem zdá být alespoň na chvíli utlumen, avšak existují obavy, aby se potíže nepřelily do dalších zemí. Právě Španělsko je experty v tomto směru často citováno. "Očekáváme, že Španělsko dosáhne svých rozpočtových cílů v roce 2012 a že jich dosáhnout chce," řekl šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker

V prosinci začala platit přísnější rozpočtová kritéria. Ta pro země eurozóny, které překračují deficit tří procent HDP a zároveň neplní stanovené cíle na jeho snížení pod tuto mez, počítají s možností uvalení finančních sankcí. Tato hrozba se tak nyní vznáší nad Španělskem.

"Španělsko se musí snažit," řekla rakouská ministryně financí Maria Fekterová. Podle ní je třeba být přísný v posuzování dodržování fiskálních pravidel. Ale i ona se zaměřila více na cíl pro příští rok, než na ten pro letošek. "Budeme muset načrtnout plán se Španělskem, aby se zabránilo nadměrnému rozpočtu v roce 2013."

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno před 3 hodinami Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno před 2 hodinami Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno před 1 hodinou Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno před 43 minutami Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.