Janotův balíček vláda nespojí s hlasováním o důvěře, podle ODS by měla

Praha – Vláda má zítra projednat a schválit úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Vzhledem k tomu, že Fischerův kabinet usiluje, aby Janotův balíček byl projednán v režimu legislativní nouze, není tudíž podle právních analýz vlády možné balíček spojovat s hlasováním o důvěře. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, který se dnes vysílá z Ostravy, to v souvislosti se spekulacemi, že by se Janotův balíček mohl spojit s hlasováním o vyslovení důvěry vládě Jana Fischera, řekl vicepremiér a ministr obrany Martin Barták. Bývalý ministr průmyslu Martin Říman z ODS se však domnívá, že pro vládu by bylo lepší, kdyby s důvěrou spojila právě Janotův balíček. Naopak místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach má za to, že kabinet by měl případně spojit důvěru až se schvalováním finálního návrhu státního rozpočtu. Obě nejsilnější strany se také stále neshodnou, jestli by se o balíčku mělo hlasovat vcelku, nebo zvlášť.

Podle ministra vnitra Martina Peciny je nyní na premiérovi, jak se dohodne s politiky, zda a s jakým zákonem by mohla vláda spojit hlasování o důvěře. Úřednická vláda je tady od toho, aby zemi dovedla do voleb, tvrdí Pecina. „Já si nemyslím, že je na stole nějaká žádost o vyslovení důvěry, a nevidím k tomu důvod,“ dodal ministr vnitra.

Říman se narozdíl od vlády domnívá, že lze projednávání Janotova balíčku spojit s hlasováním o důvěře, a to v případě, že režim legislativní nouze ve sněmovně neprojde. Poté pak nezbývá nic jiného, než projednávat zákon v režimu normálním, což už s hlasováním o důvěře spojit lze a navíc pro vládu by to bylo lepší. „Výhodnější by bylo pro vládu, aby s tím spojila i otázku důvěry.“

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Zdeněk Škromach v OVM

„Když hovoříme o důvěře vládě nebo o tom, zda má, či nemá podporu, tak je to většinou vyjadřováno schválením státního rozpočtu. Státní rozpočet je takovým lakmusem proto, jestli ta vláda je schopna se prosadit.“

Sociální demokraté by chtěli rozdělit balíček na jednotlivé zákony

Místopředseda sociální demokracie Zdeněk Škromach v pořadu zopakoval, že ČSSD očekávala, že vláda přijde do sněmovny se souborem zákonů, které by vedly k úsporám ve státním rozpočtu. „Přijde soubor různých zákonů, které by vedly jednak ke zvýšení příjmů státního rozpočtu a jednak k určitým úsporám na výdajové stránce. A to by pak umožňovalo hledat politickou shodu nad jednotlivými změnami.“

ODS odmítá porcování Janotova balíčku i přesto, že má k němu své výhrady, nicméně je ochotna ustoupit. Podle Římana se měla norma více soustředit  na stranu výdajů než na stranu příjmů. „ODS má k balíčku výhrady, nicméně jsme si vědomi, v jaké situaci se stát nachází, a jsme schopni ledacos skousnout.“ Říman také dodal, že v dnešní nečitelné sněmovně je lepší, aby se vládní úsporná opatření schvalovala v jedné normě.

Zeman s Janotovým balíčkem v zásadě souhlasí

Co je to velbloud? - „Velbloud to je kůň, který prošel parlamentem. Kdyby se balíček projednával tak, že by se projednával po jednotlivých zákonech, tak by to znamenalo jakousi lidovou tvořivost jednotlivých poslanců a nakonec by z toho balíčku nezbylo nic. To by byl ten velbloud.“


Bývalý premiér a bývalý šéf sociální demokracie Miloš Zeman zároveň vyzval obě nejsilnější politické strany ODS a ČSSD, aby stáhly některé své podmínky. Podle něj by třeba ODS měla přistoupit na progresivní zdanění, ČSSD by se zase měla vzdát šrotovného a třináctého důchodu.