Klaus: Zájem Rusů o Temelín je logický

Moskva - Mimo jiné o ruském zájmu podílet se na stamiliardové zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín hovořil dnes v Moskvě český prezident Václav Klaus s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Klaus označil ruský zájem za „naprosto logický a pochopitelný“. Klaus ocenil především to, že Rusové slibují vysoké zapojení českých subdodavatelů do projektu.

Klaus je v ruské metropoli na soukromé návštěvě, nicméně v moskevském Bílém domě, sídle ruské vlády, s ním asi tři čtvrtě hodiny jednal Putin, považovaný i po odchodu z Kremlu za nejmocnějšího ruského politika. Podle hosta se hovořilo hlavně o ekonomice – a i úvodní slova obou politiků, která mohli slyšet novináři, byla věnována česko-ruskému obchodu.

„To, že ruská strana má tento zájem, je naprosto logické a pochopitelné. Myslím, že ten zájem respektujeme, a jde o to, abychom si my potom rozumně vybrali,“ prohlásil po setkání Klaus. „Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování,“ poznamenal český prezident.

Současně připustil, že i zahraničněpolitický faktor bude důležitý. „Ale přeci jen jistý posun v mezinárodním ovzduší vidíme,“ dodal Klaus a upozornil, že Rusko se příští týden zúčastní summitu NATO v Lisabonu a aliance má zájem o partnerské vztahy s Ruskem. „Myslím, že i to jsou věci, které na to mají vliv,“ poznamenal.

Do tendru na dostavbu Temelína se kromě česko-ruského konsorci a Škoda JS a Atomstrojexport přihlásily americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. O vítězi tendru na dokončení Temelína by podle premiéra Petra Nečase mělo být rozhodnuto v roce 2013.