Vláda zřejmě zruší ekologický supertendr

Praha - Kabinet Petra Nečase pravděpodobně zruší obří zakázku na likvidaci starých ekologických škod za 114 miliard korun. Zakázka, vyhlášená v roce 2008, se stala jedním z hlavních sporů ve vládní koalici, rozepře panovaly zejména mezi premiérem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který ekotendr hájil. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes, které to anonymně potvrdily vládní zdroje z ODS, Věcí veřejných i TOP 09. Podle MfD vláda zřejmě jen otevře obálky s nabídkami, a pak tendr zruší. Nyní se už prý jen hledá způsob prezentace, aby Kalousek „nevypadal jako poražený“.

Kalousek však uvedl, že myšlenku ekotendru ještě nevzdává. „Já jsem také nikdy netvrdil, že se podaří vybrat vítěze. Je potřeba seznámit se s nabídkami a naprosto chladnokrevně říci, zda leží nebo neleží na stole nabídka, která dává záruku, že to bude lepší, rychlejší a především levnější, než je současný systém,“ řekl ministr financí. Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo financí v prvním kole tři z nich vyřadilo.

Kritici soutěže, k nimž patří i premiér, tvrdí, že zakázka je předražená a může připravit stát o desítky miliard korun. Nečas podle dřívějších informací dokonce hrozil demisí, pokud bude ekotendr schválen.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Česká inspekce životního prostředí však dokončila detailní průzkum tří stovek znečištěných lokalit a vyčíslila cenu sanací na 40 až 50 miliard korun. Server Aktuálně.cz nedávno uvedl, že by stát za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit dokonce jen mezi 25,3 až 31,7 miliardy korun. Server se přitom odvolal na důvěrný dokument ministerstva životního prostředí.