Benzin podle ČSÚ nezdražil, nejspíš se to ale brzy změní

Praha - Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu s výjimkou nafty klesly. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál v průměru 33,25 koruny za litr, a byl tak o devět haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zdražila o sedm haléřů na průměrných 32,84 koruny za litr. V dalších týdnech ale analytici očekávají spíše zdražení pohonných hmot. V uplynulém týdnu totiž kvůli nepokojům v Libyi skokově rostla cena ropy. Dostala se až ke 120 dolarům za barel.

Cena benzinu Special 91 klesla podle Českého statistického úřadu na průměrných 32,88 koruny za litr, byla tak o dva haléře nižší než před týdnem. Cena plynu LPG se snížila o 11 haléřů na průměrných 17,51 koruny za litr. Údaje statistiků se však rozcházejí s daty od společnosti CCS, která rovněž pravidelně sleduje vývoj cen benzinu a nafty. Podle jejích úterních údajů Natural 95 zdražil o 12 haléřů na 33,14 koruny. Stejně zdražila i nafta na 32,63 koruny za litr.

Co čeká řidiče dál? Nejspíš zdražení

Vývoj cen pohonných hmot bude podle analytiků záviset na dalším vývoji situace na Blízkém východě a severní Africe. „Trhy se především obávají přesunu protestů do dalších zemí, které jsou významnými světovými producenty ropy,“ podotkl analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Jan Šimek z Broker Consulting považuje pro další vývoj za klíčové, zda se nepokoje nezvrhnou do občanských válek a jak budou nové režimy spolupracovat s vyspělými ekonomikami. „Podle pesimističtějšího scénáře by čeští motoristé mohli očekávat zdražení benzinu v relacích o 50 haléřů až korunu na litr,“ soudí Šimek. Dopad do cen benzinu v Česku ale podle něj paradoxně tlumí spotřební daň. Ta tvoří značnou část cen pohonných hmot.