Kalousek ustupuje. Ponechá daňové odpočty úroků z hypoték

Praha – Vládní koalice zřejmě do konce června předloží ve sněmovně balík reformních návrhů, které upraví daňový, důchodový a zdravotnický systém. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes v Otázkách Václava Moravce sdělil, že po diskusích v koalici i ve vlastní straně ponechá výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték. Rozhodl se ale snížit strop odpočtu z daňového základu ze 150 na 80 tisíc korun.

„Po koaličních diskuzích a po tlaku z vlastního politického klubu, ponechám jednu výjimku ve svém návrhu, kterou jsem chtěl odstranit. Ponechám výjimku pro daňové zvýhodnění hypoték, ovšem s tím, že ona dohodnutá výše stropu 150 tisíc ročně bude snížena na 80 tisíc ročně,“ řekl v ČT Kalousek. Podle ministra se až 80 procent hypoték pohybuje mezi 40 až 50 tisíci úroky ročně, což jsou byty za 3 miliony korun. Díky zachování výjimky, byť se sníženou hranicí, zůstane zvýhodněna většina lidí s hypotékami.

Vláda nicméně, co se týče reforem, žádné další ústupky zřejmě neplánuje. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v Otázkách Václava Moravce naznačil, že koalice chce stihnout předložit reformní zákony ve sněmovně do konce června nebo nejdéle na přelomu června a července: „My jsme přesvědčeni, že někdy na konci června nebo na přelomu června a července jsme schopni přijít k prvnímu čtení o těchto zákonech. Se kterými zákony konkrétně vláda spojí, nebo nespojí svou důvěru, je plně v pravomoci premiéra a vlády jako takové.“

Otázky Václava Moravce (zdroj: ČT24)

Jenže plánované zákony se nelíbí opozici. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je znovu kritizoval: „Tato koalice upřednostňuje spěch se zaváděním některých reforem před tím, aby ty reformy byly vůbec životaschopné a přežily jedno volební období.“ Vadí mu především, že vláda s opozicí o návrzích nejedná, a proto je bude muset opozice po volbách korigovat. „Otázka je, jestli je toto skutečně demokratický postup využít momentální většiny k tomu, abyste provedli nevratné změny bez dohody s opozicí,“ tázal se ve studiu Sobotka Kalouska.

Ten mu na to ale odvětil: „Otázka je, jestli je demokratické, aby menšina blokovala tu většinu v tom to provést. To už je ale filozofická otázka.“

A do debaty se vložil i Tluchoř: „Pokud by bylo možné udělat reformy a spolupracovat na nich s demokratickou opozicí – výborně. Ale pokud to možné není a mám si vybrat, jestli reformy bez spolupráce, nebo spolupráce bez reforem, tak já si jednoznačně vybírám to první.“

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČT24