Anonymní vkladní knížky brzy skončí, miliardy mohou propadnout bance

Praha - Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny měli lidé ke konci září uloženo stále přes 2,5 miliardy korun. Od počátku roku tak klienti spořitelny vybrali zhruba 151 milionů korun. Od počátku převodů v roce 2002 lidé z těchto knížek vyzvedli přes 117 miliard korun.

Banka musí podle zákona anonymní vkladní knížky, kterých je doposud 2,55 milionu, zrušit kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz. Klienti si mohou prostředky vyzvednout do konce roku 2012, pak peníze podle zákona propadnou bance. Česká spořitelna ovšem chce vyplácet i promlčené úložky. "Pokud toto legislativa umožní i po roce 2012, bude Česká spořitelna nadále
postupovat stejně jako doposud," uvedla již dříve banka.
   
Úspory na anonymních vkladních knížkách již spořitelna od roku 2003 neúročí a vklady tak nepřinášejí majitelům žádné zisky. Na počátku převodů v roce 2002 měli lidé asi na 6,5 milionu anonymních knížek uloženo zhruba 120 miliard korun.

Banka může vydělat na promlčených vkladech
   
Banka tvrdí, že na rušení knížek prodělá. Například jednorázově v roce 2002 a 2003 zaplatila 500 milionů korun na vybudování zvláštních přepážek, propagaci či za odliv části vkladů. Vydělat by ovšem měla na promlčených vkladech, navíc ušetří na vyplácených úrocích.