Polsko bude plynová velmoc, tvrdí energetici

Varšava – Z Polska by se v budoucnu mohla stát plynová velmoc. Podle nejnovějšího odhadu amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), leží v břidlicích pod nohami severních sousedů Česka 5,29 bilionů metrů krychlových zemního plynu. Pokud by se odhad potvrdil, znamenalo by to, že je Polsko zemí s vůbec největšími zásobami plynu z nekonvenčních zdrojů v Evropě.

Údaje, jež zveřejnila EIA, jsou zatím nejoptimističtější. Podle jiných odhadů je pod polským územím okolo 1,4 bilionu nebo tři biliony metrů krychlových plynu z břidlic. Země v současnosti potřebuje 14 miliard metrů krychlových plynu ročně, přibližně dvě třetiny ho dováží z Ruska.

Polská vláda považuje průzkum možných ložisek plynu z břidlic za součást snahy o diverzifikaci zdrojů energie. Premiér Donald Tusk nedávno připomněl, že suroviny slouží jako politické zbraně, a proto by Polsko mělo být co nejvíce nezávislé na dodávkách ze zahraničí.

Nadšení lidí, již by pod vlivem údajů EIA mohli začít Polsko považovat za plynové eldorádo, se snaží mírnit šéf Státního geologického institutu Henryk Jacek Jezierski. „Jde o předběžnou zprávu, americký a polský geologický institut připravují přesnější prognózu co do zásob plynu z břidlic,“ řekl v dnešním vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna. Výsledky by měly být podle Jezierského známy letos v září. EIA porovnává geologické podmínky v Polsku s těmi oblastmi ve Spojených státech, kde se plyn z břidlic už těží.

Těžaři už po plynu pátrají

Polský stát vydal koncese na provedení pokusných vrtů dvaceti firmám, je mezi nimi například polský plynárenský monopol PGNiG, rafinérská společnost Orlen nebo američtí giganti Chevron a ExxonMobile. Plyn z břidlic by se mohl vyskytovat v pásu táhnoucím se od pobřeží Baltu jihovýchodním směrem do oblasti Lublina, druhou oblastí, kde by mohla surovina být, je západ a jihozápad Polska. První vrt udělal polský plynárenský monopol PGNiG v regionu Lublina, plyn tam ale nebyl. Letos v únoru stopy plynu našla firma BNK ve vrtu nedaleko města Ustka na pobřeží Baltu. Pokud by se potvrdilo, že Polsko zásoby plynu z břidlic skutečně má, mohl by se podle dosavadních vyjádření držitelů koncesí začít těžit za dva až pět let.

Podle EIA má největší zásoby plynu z břidlic Čína (36,1 bilionu metrů krychlových), následovaná Spojenými státy (24,4 bilionu metrů krychlových) a Argentinou (21,9 bilionu metrů krychlových). V Evropě je prý tato surovina kromě Polska také ve Francii, Norsku nebo na Ukrajině.