Analytici: Pokud nepodpoříme EU, dostaneme méně dotací

Praha - Pokud se Česká republika bude držet stranou důležitých iniciativ v Evropské unii, jako tomu je nyní v případě unijního paktu o rozpočtového disciplíně, může to Česku zkomplikovat vyjednávání o penězích z evropských fondů pro období 2014 až 2020. Již nyní lze očekávat, že objem dotací z EU určených pro Česko bude od roku 2014 menší než dřív, myslí si analytici.

„Pokud by se Česká republika dlouhodobě a opakovaně nepřipojovala k zásadním unijním iniciativám, které podporuje drtivá většina členských zemí, hrozí její odklon mimo hlavní evropský integrační proud a ztráta jejího diplomatického vlivu v EU. V takovém případě by bylo pro naše představitele obtížné vyjednat si dotace ze strukturálních fondů v dostatečně štědré podobě,“ uvedl Jan Jedlička, odborník České spořitelny na evropské fondy.

Český postoj k fiskální unii je ale podle něj zatím jen ojedinělým a možná jen dočasným rozhodnutím. Podobně to vidí také vedoucí municipalit a programů veřejné podpory Komerční banky Jan Hanuš. „Obecně platí, že pro zachování vlivu ČR na budoucí formování politik EU, včetně kohezní, není dobré se vyřazovat z nově vznikajících dohod nebo struktur,“ uvedl expert. Na druhou stranu ale nelze říci, že by za případné nepřistoupení k nové fiskální smlouvě následovala automatická sankce v podobě snížení objemu dotací.  

MMR: Česko dostane o pětinu méně peněz, souvislost tu ale není

Ministerstvo pro místní rozvoj odpovědělo na otázku ohledně možných komplikací při vyjednávání o budoucnosti unijních dotací jen obecně. „Dopředu je velmi obtížné předjímat další směr, který naberou jednání v této oblasti,“ uvedl mluvčí úřadu Jan Dvořák. Příčinnou souvislost mezi českou pozicí a případným zkomplikováním jednání by navíc podle něj každý evropský politik popřel. Bez ohledu na další vývoj Jedlička odhaduje, že bude mít Česko v unijním rozpočtovém období 2014 až 2020 k dispozici zhruba o pětinu peněz méně než nyní.

„Pravděpodobně jediná jistota, kterou dnes máme, je, že ČR dostane méně prostředků než v současném období. Zatím se zdá, že snížení alokace by nemělo být významné. Vše je však otázkou dalších politických vyjednávání na unijní úrovni,“ soudí Hanuš. Menší objem prostředků pro příští období již dříve připustilo také ministerstvo pro místní rozvoj. V aktuálním období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur (přibližně 798 miliard korun).

K fiskální dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Odmítly ji jen Česko a Británie, která takový postoj avizovala už loni. Příslušná smlouva se podepíše počátkem března. Premiér Petr Nečas ovšem nevyloučil, že by se Česko k paktu mohlo nakonec ještě přidat. Fiskální pakt předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce proti rozpočtovým hříšníkům. Rozhodnutí českého státu překvapilo evropské politiky i zahraniční tisk.