Němci našli další dvě farmy s jedovatými vejci

Berlín - Potravinářské kontroly v Německu odhalily další dvě farmy, které produkovaly vejce obsahující jedovatý dioxin. Tentokrát to byli drobní chovatelé ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Těsně před Velikonocemi se u sousedů jedná už o třetí nález této nebezpečné látky, která může lidem způsobit rakovinu. Stejně jako v prvním případě nechaly úřady farmy zavřít a pátrají po původu kontaminace.

Zemské ministerstvo pro ochranu spotřebitelů oznámilo, že vejce s dioxinem byla nalezena u malochovatelů z Duisburgu. Jedna farma se 120 nosnicemi dodávala biovejce, druhá, která má o třicet slepic víc, běžná vejce. Své produkty farmy prodávaly přímo zákazníkům.

Spojitost s výskytem jedovaté látky v biovejcích velkochovatele ze západoněmeckého okresu Minden-Lübbecke, o němž úřady informovaly ve středu, se podle ministerstva zatím nepodařilo prokázat.

V tomto prvním případě testy odhalily až šestinásobné překročení povoleného množství PCB, jedovaté látky podobné dioxinu. Düsseldorfské ministerstvo už zveřejnilo číslo šarže zamořených vajec a vyzvalo spotřebitele k jejich zlikvidování. Současně ujistilo konzumenty, že jim ani při pozření většího množství těchto vajec nehrozí akutní nebezpečí.

Video Telefonát Jaroslava Šonky
video

Telefonát Jaroslava Šonky

Češi se bát nemusí, závadná vejce se do českých obchodů nedostala

Drůbežárna, z níž kontaminovaná biovejce pocházela, je dodávala převážně do německých supermarketů. Úřady předpokládají, že už se všechna prodala. Česká Státní veterinární správa ve středu oznámila, že nemá informaci, že by vejce z této uzavřené farmy směřovala do České republiky.

„Na český trh se (závadná) vajíčka nedostala. My jsme už včera vstoupili v jednání s německou stranou a byli jsme ujištěni, že farmy jsou uzavřeny, že odtud nic do České republiky nešlo, a pokud jdou vajíčka do Česka z německé republiky, tak jdou z Bavorska,“ ujistil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že čeští spotřebitelé se nemají čeho bát.

Německá strana: nejde o přímé ohrožení zdraví

„Tento problém řeší německé dozorové orgány, my jsme se jich na to již včera zeptali, a oni vyhodnotili, že nejde o přímé ohrožení zdraví lidí, ani neinformovali systémem rychlého varování ostatní členské státy,“ doplňuje Duben

Německo netrápí dioxiny zdaleka poprvé

V Německu zprávy o výskytu dioxinu ve vejcích vyvolaly před Velikonocemi rozruch. Většina Němců má ještě v dobré paměti poslední dioxinový skandál z přelomu let 2010 a 2011, kdy se tato jedovatá látka objevila nejen ve vejcích, ale i ve vepřovém a drůbežím mase. Na vině tehdy bylo zamoření krmiva od jednoho výrobce krmných směsí. Podezření na to, že by kontaminace mohla pocházet z krmiva, se objevilo i nyní. Zatím se je ale nepodařilo prokázat.