Předběžné hodnocení tendru na Temelín bude mít ČEZ v únoru

Praha – Předběžné hodnocení nabídek na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín by mělo být hotové koncem února. Energetická společnost ČEZ ho původně chtěla stihnout na přelomu letošního a příštího roku, kvůli sporům po vyřazení francouzské Arevy ze soutěže se jí to ale nepodaří. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes v tiskové zprávě uvedl, že termín dokončení celého tendru ale není ohrožen. 

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a francouzská Areva, kterou však ČEZ ze soutěže v říjnu vyřadil pro porušení podmínek tendru. Francouzská společnost se proti rozhodnutí ČEZ odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a snaží se do soutěže vrátit. ÚOHS zatím zakázal ČEZ vynést v tendru definitivní rozhodnutí, dokud o odvolání sám nerozhodne.   

Spor s Arevou podle Kříže vedl k tomu, že odborníci ČEZ, kteří nabídky posuzují, museli vypracovat řadu dokumentů pro řízení o vyloučení Arevy a pro ÚOHS. „Část posuzovatelů se tak věnovala přípravě těchto materiálů a musela přerušit posuzování nabídek. Harmonogram prací tak musel být příslušným způsobem přizpůsoben vzniklé situaci,“ uvedl Kříž.

Areva
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: Fourmy Mario

Po dokončení předběžného hodnocení by ČEZ měl zveřejnit pořadí uchazečů o dostavbu Temelína. Poté s nimi bude o jejich nabídkách ještě jednat. Definitivního vítěze tendru by energetická společnost chtěla znát do září 2013. Do konce příštího roku by pak chtěl ČEZ uzavřít smlouvu s vítěznou společností.   

Vítěz tendru by měl v Temelíně vystavět třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny. Tím by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Hodnota zakázky se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025.