Elektronický podpis už i v mobilech

Praha - Společnost Software602 ve spolupráci s Českou poštou nabízí možnost elektronického podpisu dokumentů nebo faktur přes chytré mobilní telefony nebo tablety. Bezplatná aplikace Form Signer v současnosti funguje pro smartphony a tablety s operačním systémem Android a Apple iOS, chystá se ale i pro Windows. Vydání osobního certifikátu k elektronickému podpisu stojí na České poště 327 korun ročně.

„Jde o unikátní řešení, které nabízíme jako první v Evropě,“ uvedl vrchní ředitel pro IT České pošty Tomáš Ječný. Pošta je největším tuzemských poskytovatelem certifikátů k elektronickému podpisu. Certifikační autorita PostSignum měsíčně vydá přes 10 tisíc certifikátů a 12 milionů časových razítek.

Podpis faktur bude možný přímo v mobilu
   
Uživatel mobilu může prostřednictvím aplikace stažené z App Store nebo Google Play přímo v mobilu podepisovat dokumenty, například faktury, ve formátu PDF či pracovat s chytrými formuláři. Může také autorizovat fotografie pořízené mobilem či souřadnice GPS a opatřit je časovým razítkem.

O elektronický podpis a časová razítka musí uživatel mobilního telefonu požádat na České poště. Kvůli prvotnímu ověření totožnosti bude muset navštívit poštovní pobočku.

Vydání osobního kvalifikovaného certifikátu k elektronickému podpisu stojí na České poště 327 korun na rok. Vydání 350 časových razítek, kterými pak lze označit jednotlivé dokumenty, vyjde na 700 korun.

Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého