Agrární komora: Stop dovozům potravin z Německa

Praha - Dioxiny z německých vajec a masa mají dohru také v Česku. Prezident agrární komory Jan Veleba dnes adresoval orgánům státní správy výzvu, aby přikročily k zakázu dovozu vepřového masa a vajec od našich západních sousedů, a to až do vyšetření případu krmiv s rakovinotvorným dioxinem. Podle Státní veterinární správy (SVS) může však o uzavření hranic členského státu EU rozhodnout pouze Evropská komise.

„Lze skutečně zaručit, že je toto maso bezpečné?“ prohlásil Veleba. Přibližně polovina tuzemské spotřeby vepřového přitom pochází právě z dovozu. Velké procento ze zhruba 200 tisíc tun se přitom do Česka dováží právě z Německa. „Považujme si českých potravin, kupujme české maso. Tím podle našeho názoru nic neriskujeme,“ vyzval prezident agrární komory české spotřebitele.

Poslední čísla naznačují, že v Německu byly vyrobeny až tři tisícovky tun krmného tuku pro zvířata kontaminovaného rakovinotvorným dioxinem, kvůli jehož výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady preventivně zavřít přes tisíc zemědělských farem a drůbežáren.

Agrární komora k německým dioxinům (zdroj: ČT24)

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR

„Do doby, než se celá záležitost spolehlivě vyšetří, by měl být český spotřebitel chráněn a živočišné produkty z Německa by se sem neměly vozit… Máme striktní požadavek, aby buď bylo - opakuji - všechno kontrolováno, nebo aby se hranice zavřely.“

Podle v současné době platné legislativy je však na mase označeno pouze místo posledního zpracování, nikoliv místo jeho původu, a spotřebitel tak vlastně nemůže české maso od zahraničního odlišit, uvedl ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal. Proto by podle něj do budoucna měl na mase být značen skutečný původ: „Vepřové maso není značené individuálně, a jakmile je jednou půlka dovezena a rozbourána, už nikdo nepozná, odkud pochází.“

S Velebou souhlasí také zástupci chovatelů a výrobců potravin. „Měl by se zastavit dovoz. Když ne zastavit, měl by se z každé zásilky, která sem směřuje, udělat na hranicích vzorek, rozbor, a dokud se nezjistí, jestli je dobré nebo špatné, nepustit na trh,“ uvedl například Zdeněk Jandejsek z holdingu Rabbit Trhový Štěpánov.

Závadné výrobky se snad v Česku objevily, jistota není

„O případném uzavření hranic může rozhodnout pouze Evropská komise,“ prohlásil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben a dodal: „Jestliže se komise spokojila s německými garancemi, je to pro nás závazné.“

V současnosti nemá česká Státní veterinární správa od německých kolegů informace, že by se závadné krmivo nebo jiné výrobky dostaly do Česka. Šéf správy Milan Malena přesto nechal v Česku vybrat distribuční centra, kam by mohly případné závadné výrobky směřovat, a nařídil odebrat kontrolní vzorky a vyšetřit je na přítomnost toxinů.

Kvůli kauze zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) preventivní kontroly potravin v českých obchodech. „Zahájili jsme v obchodních sítích intenzivní monitoring vajec a drůbežího masa původem z Německa,“ prohlásila Petra Hoferková z oddělení komunikace SZPI a dodala: „Zatím ale nemáme informace, že by se kontaminované výrobky dostaly na český trh.“