Ústavní soud odložil předčasné volby na neurčito

Brno - Ústavní soud (ÚS) odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb do poslanecké sněmovny. Rozhodl tak na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka proti zákonu o zkrácení volebního období poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Melčákovým podáním se nyní bude věcně zabývat. Usnesení zveřejnil na webových stránkách. Prezident Václav Klaus ihned po výnosu rozhodnutí obvinil ÚS ze zpolitizovaného rozhodování a z vyvolání ústavně-politické krize. Předseda ODS Mirek Topolánek dnes večer požádal prezidenta o svolání schůzky předsedů parlamentních stran, premiéra a předsedů obou parlamentních komor k jednání na jedenáctou hodinu zítra dopoledne.

Ústavní soud se ve svém odůvodnění odvolává na zásadní charakter dopadů plynoucích z jeho možného budoucího rozhodnutí a zároveň si odložením vykonatelnosti Klausova verdiktu ze dne 1. července 2009, kterým byl termín voleb stanoven na dny 9. a 10. října 2009, dává dostatečný prostor ke kvalitnímu posouzení celé Melčákovy stížnosti. Podle soudního ustanovení bude možné stanovit nový termín voleb až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu.

„Úplně jasné to není, že volby 9. a 10. října nebudou. Je to ale velmi pravděpodobné, protože lhůty stanovené volebním zákonem k tomu, aby mohly předčasné volby proběhnout, byly stanoveny poměrně těsně a ve chvíli, kdy v nich vznikne nějaký tlak, který nesporně dnešním rozhodnutím vzniká, není pravděpodobné, že se to stihne,“ uvedl pro ČT ústavní soudce Jan Kysela. Dodal, že ÚS by musel rozhodnout během příštího týdne, aby se volby ve stanoveném termínu mohly uskutečnit. To ale Kysela označil za nereálné.

Vyjádření politiků:

Mirek Topolánek: „Pokládám to za velmi nezodpovědné, kdyby to bylo možné, řekl bych protiústavní. Ústava má zajistit této zemi demokratické fungování, toto rozhodnutí je proti základní vizi, k čemu má sloužit ústava a Ústavní soud…“

Premiér Jan Fischer: „Rozhodnutí Ústavního soudu je určitě třeba respektovat. I vláda k tomu zaujme stanovisko, vyrovnání s touto situací bude vyžadovat další velmi vážná politická jednání. To je vše, co mohu k takto čerstvé informaci teď říci.“

Jiří Paroubek: „Ústavní soud by měl ve věci samé rozhodnout neprodleně, během několika příštích dnů. Jinak nese zodpovědnost za vznikající politický chaos.“  

Prezident Václav Klaus je rozhodnutím ÚS vážně znepokojen. „Jde o aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat,“ uvedl prezident v tiskovém prohlášení.

Klaus označil dále krok ÚS za „rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní“. „Jsem připraven - spolu s ostatními - hledat na politické scéně rychlé řešení dnešním rozhodnutím Ústavního soudu vzniklé ústavně-politické krize,“ prohlásil prezident.

Lidovci vyzývají Fischera k rezignaci

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes v reakci na rozhodnutí soudu vyzval parlamentní strany k okamžitému jednání o vzniku politické vlády. Podzimní termín voleb je podle něj totiž nyní nejistý a vláda Jana Fischera byla jmenována jen jako překlenovací.

Vyjádření politiků:

Ondřej Liška: „Pravděpodobnost, že Ústavní soud vyhoví Melčákově stížnosti, je podle našeho názoru velmi malá. Přesto to riziko existuje, a proto je potřeba, aby ÚS jednal co nejrychleji a my ho o to žádáme a vyzýváme ho k tomu.“

Cyril Svoboda: „Za dnešní stav nenese odpovědnost Ústavní soud. Plnou odpovědnost nesou poslanci a senátoři ODS, ČSSD, Strany zelených a dnešní členové TOP 09, protože podpořili účelové a nestandardní řešení.“

Rozhodnutí ÚS jde podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka proti zájmu občanů ČR. „Ústavní soud může odložit vykonatelnost rozhodnutí prezident pouze tehdy, když to není v rozporu s důležitým veřejným zájmem, a pokud újma vzniklá tímto rozhodnutím jiným osobám by byla nepoměrně větší než újma stěžovatele,“ uvedl Paroubek s tím, že sporný zájem poslance Melčáka nepřevažuje nad zájmem veřejným. Země v době krize podle předsedy ČSSD potřebuje stabilní vládu. Paroubek proto vyzval všechny parlamentní strany a prezidenta Václava Klause k jednání o možnosti vyřešení nastalé situace.