Za zpronevěru 114 milionů dostal exekutor Višváder 11 let

Za zpronevěru 114 milionů korun a zneužívání pravomoci uložil Městský soud v Praze bývalému exekutorovi Jozefu Višváderovi jedenáctileté vězení. Soud mu sečetl tresty i z dalších kauz.

Senát pražského soudu rozhodoval v případu,  v němž uznal Višvádera vinného ze zpronevěry více než 33 milionů korun 44 poškozeným. O peníze většinou přišli tak, že exekutor vymohl dlužnou částku, ale peníze už jim na účet neposlal. Naopak použil peníze pro vlastní potřebu.

Případ se týkal období mezi roky 2005 a 2012, kdy Višváder působil v čele Exekutorského úřadu Praha-západ. K této kauze mu soud přičetl také zpronevěru takzvané jistoty, kterou u něj složil dlužník z exekučního řízení – stavební firma Geosan Group. 

Přes pět let už si Višváder odpykal

Soudy ho za to v minulosti potrestaly 8,5 roky vězení, jelikož převedl cizí peníze v letech 2011 a 2012 z depozitního účtu exekutorského úřadu na svůj soukromý účet i na účty dalších lidí a společností. Peníze rovněž použil pro osobní potřebu a k úhradě vlastních obchodních aktivit a především dluhů.

Video Události
video

Exekutor Višváder dostal 11 let za zpronevěru

Višváder si zatím ve vězení odpykal pět a čtvrt roku. Exekutorská komora navrhovala Višváderovo odvolání z funkce v roce 2006 v souvislosti s jeho odsouzením ke třem letům vězení za podvod. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale muže z úřadu neodvolal. Argumentoval tím, že Višváder spáchal trestný čin v době, kdy ještě nebyl exekutorem. V dalším období však vypukly kauzy, které se týkají zpronevěry.

Zadržen v Rumunsku

Na Višvádera byl v minulosti vydán evropský zatykač. V březnu 2012 ho zadrželi rumunští policisté při jeho pokusu o přechod hranice s Ukrajinou. Soudům později tvrdil, že neutíkal, ale jel si do ukrajinské banky vyřídit úvěr, díky kterému prý hodlal osmdesátimilionovou jistotu vrátit zpět na účet exekutorského úřadu.

Višváderova kauza se promítla i do legislativy. Od ledna 2013 exekuční řád nově stanovil, že soudní exekutor musí vést vymožené prostředky odděleně od vlastních prostředků, a to na zvláštním účtu úschov. Toto opatření má zabránit smíšení exekutorových vlastních prostředků a peněz, které náležejí věřiteli či dlužníkovi.