Rychetský k amnestii: Selhali Klausovi i Nečasovi poradci

Praha - Před amnestií selhali poradci kolem prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase. Nedali jim správné informace o zvyklostech spjatých s přípravou amnestie. Řekl to předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který amnestii kritizoval již v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN): „Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad.“ Poradce premiéra pro legislativu Petr Bezouška nevnímá Rychetského slova jako mířící přímo na něj, o záměru amnestie do vyhlášení vůbec nevěděl.

Podle Rychetského amnestii tradičně předem projednává vláda, aby se doladil její rozsah a forma. Premiér ji také nemusel podepsat, pokud s ní nesouhlasil. „Dnes zveřejňovaná konstrukce, že premiér je povinen to podepsat, je výsledkem bohužel nekvalifikovaných rad, které naši nejvyšší ústavní činitelé obdrželi,“ uvedl Rychetský.

Klause s Nečasem je mi líto

Dále uvedl, že je mu nejvyšších ústavních činitelů, tedy Klause s Nečasem, líto. Je prý škoda, že nemají kolem sebe odborníky, kteří jsou „aspoň seznámeni s tím, jak to tady už asi 80 let funguje.“

„To není kritika ani prezidenta republiky, ani předsedy vlády. To je kritika těch lidí, kteří jim podávají špatné informace a dostávají je do - podle mého soudu - v očích odborné veřejnosti nepříznivé situace,“ řekl předseda Ústavního soudu.

Poradce premiéra pro legislativu Petr Bezouška pro ČT: „Nemyslím, že doktor Rychetský myslel konkrétně mne. Vnímám to spíše tak, že zvolil termín poradce k označení těch, se kterými se pan premiér radil. Já mezi ně v této věci nepatřil, o amnestii jsem se dozvěděl až ze zpráv.“

Státní moc by podle něj také měla předem vědět, na koho se amnestie vztahuje. Vláda v minulosti vždy projednávala amnestii předem, řekl Rychetský s odkazem na své zkušenosti z exekutivy. „Nejednou se stalo, ale není potřeba, aby to veřejnost věděla, že vláda varovala, že k té kontrasignaci nemusí dojít a že došlo k jednání o změně obsahu toho aktu. Zdůrazňuji, že nejednou.“

„V kultivované zemi je v okamžiku, kdy se vyhlásí amnestie, už dávno připravený kompletní seznam lidí, kteří mají být propuštěni.“ Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Premiér nechal Rychetského stanovisko bez odpovědi. „Nebudu komentovat mnohá rozhodnutí Ústavního soudu, kde bych mohl říci to samé,“ poznamenal pouze. Nečas nechtěl komentovat ani prezidentovo odmítnutí jít amnestii vysvětlit Poslanecké sněmovně. „Je to rozhodnutí, které učinil pan prezident, a nikomu nepřísluší ho nějak komentovat. Není jeho povinností vystupovat ve sněmovně.“

Ústavní soud se amnestií zřejmě bude v příštích týdnech zabývat. Senátoři kolem Aleny Dernerové (Severočeši.cz) chystají návrh na zrušení části amnestie, která ukončila některá vleklá stíhání. Trestu se kvůli tomu vyhnou také někteří podezřelí v případech hospodářské kriminality. K rozsahu amnestie ani k jejímu možnému projednávání Ústavním soudem se dnes Rychetský nevyjádřil.

Ústavní právník Jiří Hřebejk ve včerejším pořadu Události, komentáře zdůraznil odpovědnost vlády za současnou amnestii. „Vláda nese odpovědnost celkovou, tedy ústavně-politickou, dokonce ta odpovědnost vlády může vyústit až v její pád, ve vyslovení nedůvěry,“ uvedl. Dále odmítl výklad premiéra Petra Nečase, že jeho potvrzení amnestie je pouze pořádkový podpis. „Ústava tento výklad pana předsedy vlády nezná. Je to účelové pro tyto záležitosti. Čili nepochybně ústava mluví o kontrasignaci a odpovědnosti vlády za akt prezidenta.“ 

Předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna výklad předsedy vlády hájil: „Od roku 1918 není, alespoň v literatuře, zaznamenán ani jeden jediný případ, kdy by předseda vlády nebo člen vlády nekontrasignoval rozhodnutí prezidenta republiky. (…) Předseda vlády - tak jak to činili předsedové vlády v minulosti - zhodnotí, zdali rozhodnutí prezidenta nevybočuje z jeho ústavních pravomocí a zdali je realizovatelné v souladu se zákony.“

Vedení ministerstva spravedlnosti má oznámit přesné počty lidí, kterým amnestie smazala uložené tresty. Uvede také podrobnosti k plánovaným změnám systému vězeňství. Vláda už oznámila úmysl omezit typy věznic a v této souvislosti také změnit příslušné zákony.

Prezident amnestii znovu vysvětlovat nechce

Prezident by měl amnestii poslancům na nadcházející sněmovní schůzi vysvětlit sám. Tak zní včerejší závěr jednání vlády, na kterém Petr Nečas svoji roli v kritizovaném kroku Václava Klause poprvé vysvětloval. Prezident svou účast v dolní komoře parlamentu však dopředu vyloučil. Amnestii znovu vysvětlovat nechce. „Jestli to někdo používá jako politickou hru proti mně a proti dnešní vládě a premiéru Nečasovi, tak v tom já žádným spoluhráčem pro tyto lidi nebudu,“ uvedl prezident.

Podle článku 2 amnestie by se díky dlouhému trestnímu řízení mohlo zastavit stíhání až ve 150 kauzách. Podle nejvyššího žalobce má 18 z nich na starosti vrchní státní zastupitelství, a jsou prý mimořádně závažné. „Je potřeba skutečně vyčkat, jak rozhodnou soudy. Státní zástupci mají možnost podat podle trestního řádu stížnost, například při udělení abolice,“ uvedl Petr Mlsna, předseda legislativní rady.