Martin Slaný
„Určité části veřejnosti a médií se podařilo vytvořit falešné dilema, že se jedná o spor mezi obchodem a svobodou. Nic takového není.“

V posledních letech roste dynamika česko-čínských hospodářských vztahů
Pro Vojtěcha Filipa z KSČM je podstatné, že Česko uzavřelo legitimní smlouvy s Čínskou lidovou republikou a jejími investory a má též šanci samo investovat v Číně. „A samozřejmě u každého dvoustranného vztahu platí, že se partner ptá, jestli smlouvy platí, nebo neplatí,“ podotknul šéf komunistů.
Úcta k lidským právům a ke svobodě jako obchodovatelné komodity?
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek připomněl, že nejrychleji rostla obchodní výměna mezi Českou republikou a Čínou za éry ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. „A ten se, věru, před čínskými soudruhy nehrbil,“ uvedl Kalousek a dodal: „Nemám nic proti obchodním vztahům s Čínou, ale pak si musíme říci, co je obchodovatelné, a co ne. A úcta k lidským právům a ke svobodě prostě nejsou obchodovatelné komodity.“
Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad.
Podle patnácti českých nevládních organizací mohou tuzemští ústavní činitelé svou „servilitou“ v úterním prohlášení znevážit českou zahraniční politiku. Přijetí dalajlamy podle organizací není důvodem pro zhoršení vztahů Česka s Čínou. „Agendy podpory lidských práv a zahraničního obchodu nejsou nikterak v rozporu,“ praví se ve stanovisku, pod kterým jsou podepsány třeba Amnesty International, Asociace pro mezinárodní otázky, Centrum pro studium demokracie a kultury, CEVRO, Člověk v tísni či Forum 2000.
Kriticky se k prohlášení ústavních činitelů vyjadřovali i někteří politici či univerzity. Ve středu se s dalajlamou sešlo na půdě Senátu 50 zákonodárců a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení. Některé vysoké školy zase vyvěsily tibetskou vlajku. Vyvěsily ji i radnice, v jejichž čele jsou zástupci hnutí Starostové a nezávislí. Vlajky mají symbolizovat podporu uznávané duchovní autoritě, kterou dalajlama bezpochyby je, sdělil předseda hnutí Petr Gazdík.
„Neexistuje žádná korelace mezi naší zahraniční politikou a vzájemnou obchodní bilancí. Čína jako světová velmoc si své vztahy tvoří a vybírá zásadně sama. Naše podlézavá politika nám na čínském trhu nepomůže.“
Mirek Topolánek
Pražští lidovci poděkovali ministru kultury Danielu Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se s dalajlamou sešli. Hermana se zastal i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré, a některé firmy podle něj už litují spojenectví s Čínou.
Prezident Zeman ale v rozhovoru pro televizi Prima prohlásil, že Babiš není správně informován. Čínské investice v Česku dosáhly podle Zemana 50 miliard korun.