Lidé s astigmatismem mají dveře k hrazené operaci zavřené

Oční lékaři požadují, aby pojišťovny proplácely operaci očního šedého zákalu i lidem s astigmatismem. Zrak jim totiž může zlepšit pouze nitrooční čočka, na kterou v současnosti ze zdravotního pojištění nedosáhnou. A protože nefungují nadstandardy, musí si zaplatit nejen materiál, ale i celý zákrok. Ministerstvo zdravotnictví situaci řeší a o proplácení od příštího roku jedná s odbornou společností.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Zbyněk

Každoročně lékaři vymění oční čočku postiženou šedým zákalem za umělou přibližně stovce tisíc pacientů. Dalším příjemným dopadem operace je, že po ní už lidé nemusejí nosit brýle. Bohužel ale pojišťovna nehradí čočku ani operaci těm, kteří trpí astigmatismem. Těch je podle lékařů 6 až 8 tisíc ročně, z nichž třetina pacientů překročila věk pětašedesáti let.

Do poloviny roku 2013 zákon umožňoval si za lepší čočku připlatit, Ústavní soud poté ale takzvané nadstandardy zakázal. Proto chtějí lékaři pro část pacientů se silným astigmatismem vyjednat úhradu celého zákroku.

„Navrhujeme, aby ministerstvo navrhlo nový kód pro pacienty s astigmatismem dvě dioptrie a více, aby jim, pokud přijdou na operaci, pojišťovna proplácela tuto čočku,“ tvrdí primář oftalmologie v pražské vinohradské nemocnici Pavel Studený.

Video Události
video

Události ČT: Budou pojišťovny vstřícnější k pacientům s astigmatismem?

Ministerstvo zdravotnictví na požadavek úhrad zákroku pro lidi s astigmatismem slyší. Hodlá se jím zabývat ještě do prázdnin. „A pokud bude na všem shoda, mohlo by to být už od ledna 2017,“ podotýká mluvčí Ladislav Šticha.