Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
pondělí 6. července 2015 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Exprimátor Korytář čelí podezření, že bral peníze za porušování zákona

Velikost textu:
aktualizováno 31. 3. 2012 19:40

Liberec - Jeden z největších bojovníků proti korupci mezi komunálními politiky v České republice a liberecký exprimátor Jan Korytář nyní sám čelí podezření, že v minulosti porušoval zákon. Na konci 90. let vedl ekologické občanské sdružení zaměstnávající brance na náhradní vojenské službě. Česká televize získala nahrávku telefonátu mezi Korytářem a jedním z branců Viktorem Krákorou, která podle osloveného právníka svědčí o porušování zákona o civilní službě.

Jan Korytář
Jan Korytář

Telefonát mezi tehdy libereckým politikem Korytářem a brancem Krákorou ČT získala anonymně stejně jako Krákorovo písemné prohlášení z roku 2007, v němž tvrdí, že Korytář po něm chtěl každý měsíc čtyři tisíce za to, že ho ve svém ekologickém sdružení nechá sloužit civilní službu pouze na oko. Celkem prý zaplatil několik desítek tisíc.

O třináct let později se Jan Korytář stal libereckým primátorem s bojem proti korupci jako hlavním bodem svého programu. Dnes již bývalý liberecký primátor přiznává, že si nahraný telefonát vybavuje, ovšem podle jeho slov nešlo o úplatky, nýbrž o sponzoring. "Pan Krákora byl na civilní službě u občanského sdružení, které jsem tehdy vedl. Měl pro nás shánět sponzorské dary, a protože se mu nedařilo, chtěli jsme se s ním rozloučit, to je celé," reagoval Korytář.

přehrát video
Reportáž Jiřího Hynka

Podle advokáta Martina Tocika se v celé věci jedná především o trestný čin vyhýbání se civilní službě, ke kterému měl Korytář napomáhat, tudíž se ho trestní odpovědnost také dotýká. Kauza, která vyvolává kritiku regionálních politiků, už ale podle právníka může být promlčena. I tak se nahrávkou zřejmě bude zabývat policie, někteří zastupitelé se na ní hodlají kvůli kauze obrátit.

Úryvky z nahrávek:

Krákora: "Jsem ty peníze nesehnal, Honzo!"

Korytář: "To mě nezajímá, Viktore, tak zejtra nastupuješ."

Krákora: "Sám nemám odsud žádný peníze, tak jak ti to můžu dát?"

Korytář: "Viktore, tak půjdeš sem na civilku, to je tvůj problém…"

 

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo
    Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo aktualizováno před 1 hodinou Evropa rozpačitě reaguje na výsledky řeckého referenda, které odmítlo požadavky úspor navrhované trojkou věřitelů. Zatímco představitelé zemí jižního křídla eurozóny naznačují ...
   • Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené
    Řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené aktualizováno před 56 minutami Atény/Washington – Bankovní prázdniny v Řecku se prodlouží. Tamní banky zůstanou zavřené ještě v úterý a ve středu, přičemž limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.
   • Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet
    Video
    Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet aktualizováno před 1 hodinou Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na ...
   • Baroko coby bestseller
    Galerie
    Baroko coby bestseller vydáno před 26 minutami Zcela nové dílo, věnované barokní architektuře v Čechách, má přes svoji poměrně vysokou cenu (1200 Kč) a značný rozsah (takřka 800 stran) nečekaný úspěch mezi zájemci a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.