ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Jízdné Českých drah se někde zvedne i o 20 procent

Velikost textu:

Praha – S novými jízdními řády přijdou České dráhy 11. prosince i s novými cenami. Odkazují na plánované zvýšení DPH a mluví asi o pětiprocentním zdražení. Nejvíc ho ale pocítí pravidelní cestující, a to hlavně na kratších trasách. Na některých se jízdné ve skutečnosti zvedne i o dvacet procent. Kdo chce ušetřit, může nakoupit jízdenky předem. Za současné ceny budou až do 10. prosince.

Pokladna
Pokladna

Ceny jízdenek porostou od prosince rozdílně mezi různě dlouhými cestami. Záležet bude i na tom, jak často člověk do vlaku sedá. Podle mluvčího Českých drah (ČD) Petra Šťáhlavského se tak cena někde nezvedne vůbec, jinde ale poroste i o víc než průměrných pět procent. 

Připlatí si například školák, který dojíždí každý den sedm kilometrů. Nyní ho měsíční traťová jízdenka stojí 140 korun. Nová bude dražší o 20 procent. Cestující, který jezdí do práce 22 kilometrů, například z Přerova do Olomouce, a kupuje si čtvrtletní traťovou jízdenku, nově zaplatí o 148 korun víc, cena se tak zvedne přibližně o šest procent.

Podle redaktora internetových stránek Želpage.cz Josefa Petráka je na zvýšení cen vidět, že České dráhy nejsou schopné podpořit pravidelné a věrné zákazníky. "V tomto směru bych očekával, že tarifní politika ČD bude směřovat úplně jiným směrem," řekl ČT. Novinky, které dráhy připravují, totiž míří spíš na nepravidelné cestující. Jde například o In kartu na zkoušku. Za 150 korun nabídne čtvrtinovou slevu na tři měsíce.

Změní se ale i ceny místenek. "U běžných vlaků budou jednotné ve výši 35 korun, to znamená pro část klientů zlevnění ze 70 na 35 korun. U vlaků Pendolino přejdeme na dynamický systém," uvedl Šťáhlavský. Mimo špičku také vyjde jízda Pendolinem levněji, ve špičce ale naopak dráž. Cesta z Prahy do Ostravy s In kartou a slevou Railplus se například v pátek večer může od prosince prodražit až o 34 korun. Na trase, kterou brázdí i konkurenční žluté vlaky ale dráhy chtějí nechat i současné akční ceny.

přehrát video
Reportáž Terezy Kručinské

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.