Pánové, těšte se, armádní odvody se mohou vrátit

Praha - Ministerstvo obrany znovu uvažuje o zavedení odvodů. Mobilizační zákony jsou zastaralé a řady vojáků v záloze se rychle ztenčují. Armáda chce mít možnost prostřednictvím vlády vyhlásit mimořádná opatření třeba při přírodních katastrofách, teroristickém útoku nebo při ohrožení některého ze spojenců z NATO. Také profesionální vojáci budou po odchodu ze služby voláni na pravidelná cvičení. Podle armády ubývá záložníků.

Odvody už ale nemají být plošné, armáda zamýšlí vybírat si jen určité profese. „Může jít třeba o lidi, kteří rozumí spojovacím technologiím nebo umí opravovat techniku. Ale třeba to také můžou být piloti,“ řekl pro ČT bývalý náčelník Generálního štábu AČR Jiří Šedivý. Koncepce aktivních záloh i mobilizace chce armáda připravit příští rok, poté přijdou změny zákonů.

Stávající zákon sice počítá se všeobecnou mobilizací v případě války, ale třeba při záplavách má armáda málo záloh. Chtěla by proto získat možnost povolat třeba určitý ročník k odvodu, a tím disponovat několika sty nebo tisíci mužů navíc. „Jde spíš o to, upravit legislativně případy ohrožení státu, tam ta úprava nutná je,“ uvedl stínový ministr obrany Jan Hamáček (ČSSD).

A změny čekají i současné aktivní zálohy. K dobrovolníkům by se měli povinně přidat i odcházející vojáci z povolání, kterým přibudou pravidelná cvičení. Z tisíce vzroste počet záložníků až šestinásobně, cvičit by měli s běžnými jednotkami. A armáda uvažuje i o tom, že by je posílala také do zahraničních misí, což zatím zákony nedovolují. „Přiblížení a součinnost s armádou tady musí být a předpokládá se, že do budoucna bude ještě daleko na vyšší úrovni než v současné době,“ potvrdil prezident Asociace záložních brigád Arnošt Líbezný.