Hyundai nemá povolení ke stavbě haly na převodovky

Ostrava - Krajský úřad v Ostravě zrušil nošovické automobilce Hyundai povolení ke stavbě druhé haly na výrobu převodovek. Územní rozhodnutí totiž mělo řadu chyb. Zrušení povolení může zkomplikovat zahájení plné výroby automobilky v příštím roce, kdy plánuje rozjet třetí směnu a zaměstnat dalších 1000 lidí k současným 2600. Podle stavební úřadu si vydání nového povolení ke stavbě vyžádá 70 až 80 dní.

Mluvčí nošovického závodu Petr Vaněk věří, že se firmě podaří nové povolení na stavbu převodovkárny za 3,5 miliardy korun získat a postavit halu včas. Automobilka podle něho rozjede plnou výrobu podle plánu v průběhu příštího roku. Uvedl, že firma má kvůli možnému zpoždění výstavby haly náhradní řešení, že by převodovky několik týdnů dovážela z Koreje.

Původní územní rozhodnutí i stavební povolení, které vydal stavební úřad v Dobré, zrušil krajský úřad kvůli tomu, že bylo v rozporu s právními předpisy. Stavební úřad se podle něho například dostatečně nevypořádal s připomínkami lidí a sdružení ke stavbě nové haly. Proto musí vydat úplně nové rozhodnutí.

Video Rozhovor s Petrem Vaňkem
video

Rozhovor s Petrem Vaňkem

Mluvčí Petr Vaněk pro ČT24:

0„Jsme opět v bodě jedna, kdy stavební úřad vydá nové rozhodnutí. Doufám, že se tentokrát chybám vyhne, a i když připustím, že se opět někteří účastníci mohou odvolat, tak i s vypořádáním počítáme s dobou tři měsíce. Na přelomu února a března plánujeme začít stavbu, která by měla trvat půl roku. Jakmile se rozjede provoz druhé převodovkárny, nabereme třetí směnu a zhruba tisíc zaměstnanců.“

Stížnosti: Hyundai neřeší nárůst dopravy

Proti původnímu stavebnímu povolení se odvolalo občanské sdružení Střítěž - za zdravé životní prostředí a také jedna rodina, která bydlí v blízkosti automobilky. Občanské sdružení upozorňovalo, že projekt na stavbu nové haly na výrobu převodovek neřeší možný nárůst kamionové dopravy. Hyundai bude totiž polovinu vyrobených převodovek také dodávat do sesterského závodu Kia v Žilině. Automobilka v něm nenavrhla dostatečná kompenzační opatření, která by řešila nárůst dopravy na Slovensko, například dopravu po železnici. Rodina si stěžovala na nárůst hluku a imisí.

Továrna Hyundai v Nošovicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24