Přímá volba prezidenta přijde nejméně na půl miliardy

Praha - Pokud by se nástupce prezidenta Václava Klause volil počátkem roku 2013 přímo, vyšlo by to státní rozpočet nejméně na půl miliardy korun. Odhad nákladů obsahuje návrh volebního kodexu, který poslal do připomínkového řízení ministr vnitra a šéf volební komise Radek John (VV). Částka 500 milionů se přitom vztahuje pouze na případ, že vítěz vzejde už z prvního kola volby. Volby se také dále prodraží, pokud projde návrh, aby lidé od roku 2012 mohli při volbách hlasovat poštou.

„Finanční náklady v případě konání druhého kola volby prezidenta jsou přibližně o polovinu vyšší než náklady spojené s jednokolovou volbou,“ uvádějí autoři volebního kodexu. Při odhadech vycházeli z toho, že finanční náklady spojené s uspořádáním jednoho kola volby prezidenta lze srovnat s náklady celostátního referenda o přistoupení České republiky k Evropské unii v roce 2003, případně s náklady na sněmovní volby.

Náklady na přímou volbu prezidenta jsou řádově vyšší v porovnání s tím, kolik dosud stála volba hlavy státu poslanci a senátory. Parlamentní volba prezidenta stála statisíce korun. Například jedna dvoudenní volba v roce 2008 stála zhruba 200 tisíc, sobotní zasedání obou komor parlamentu v den volby prezidenta pak přibližně 120 tisíc korun nad rámec běžných výdajů obou komor parlamentu.

Koalice ODS, TOP 09 a VV chce prosadit ústavní změny, které umožní v roce 2013 volit prezidenta přímo, v první polovině příštího roku. K debatě chce pozvat i ČSSD. Ústavní změna, o které politici diskutují léta, má šance na úspěch. Sociální demokraté nicméně chtějí diskutovat i o případné změně kompetencí hlavy státu a o prodloužení mandátu prezidenta z pěti na šest let, což může dohodu zkomplikovat. Ústavní změna vyžaduje mimo jiné schválení Senátem, kde má ČSSD po nedávných volbách většinu.

Kandidovat by mohl Sobotka i Schwarzenberg

Johnův věcný záměr volebního kodexu s přímou volbou počítá. Dokonce by měl vejít v platnost 1. října 2012 tak, aby podle něj bylo možné volby vypsat v návaznosti na konec Klausova mandátu. Návrh počítá s tím, že voliči dostanou sadu volebních lístků, na každém z nich bude jeden kandidát, voliči tak lístek pouze vhodí do urny, nebudou muset kroužkovat svého favorita. Jaká jména se na lístcích objeví, se začíná rýsovat už dva roky před volbou. Zájem má bývalý šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a tuto možnost nevyloučil ani šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Václav Klaus
Zdroj: ČT24