Odškodné za úraz na zmrzlém chodníku má své překážky

Praha - Radnice měst a obcí už řeší s pojišťovnami první případy lidí, kteří se zranili na neupravených chodnících. Údaje tří pojišťoven zatím mluví o 108 žádostech. Odpovědnost za zranění padá na radnice, jimž nový zákon ukládá povinnost chodníky udržovat. Většina měst na to ale nemá kapacity, situaci řeší raději pojistkami. Některá ale našla i cestu, jak se vyplácení odškodného vyhnout. Buď na svém webu zveřejní chodníky, které budou v zimě uklízet, nebo je někde označí cedulemi s informací, že se chodník v zimě neudržuje. V takovém případě poškozenému nezbývá, než se bránit soudní cestou.

Lidé, kteří se zranili na zasněžených, zledovatělých a těžko průchodných chodnících začali po radnicích žádat odškodné. To ale místo nich řeší pojišťovny, ty největší zatím evidují přes 100 žádostí. „Dá se očekávat ještě vyšší číslo, protože dané události jsou mnohdy hlášeny se zpožděním,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Poraněným chodcům pojišťovny doporučují vyfotit si místo úrazu, sepsat podrobný zápis, zajistit si svědka a přiložit lékařskou zprávu. Z těchto údajů se pak počítá náhrada. Tomáš Zavoral řekl, že průměrná výše pojistného plnění se u těchto případů pohybuje kolem 9 tisíc korun. „Nicméně je to velmi individuální,“ zdůraznil. Za úrazy způsobené na neupravených chodnících letos pojišťovny vyplatily miliony korun. Například Kooperativa za období od ledna do března řešila 1 700 případů a vyplatila 17 milionů korun.

Vyplacení odškodného pojišťovnou ale není automatické. Poškozený musí prokázat, že udělal vše pro to, aby úrazu předešel. Tedy třeba že použil nejbezpečnější možnou cestu. Město navíc musí své pochybení při nedostatečném úklidu uznat. „Tyto události jsou ve většině případů zapříčiněny špatným počasím, kdy se opravdu nestíhají uklidit všechny chodníky tak, aby byly čisté v okamžiku, kdy začne sněžit,“ říká třeba mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Žádosti o odškodné za prosinec 2010
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24