Nenašli jste pod stromečkem kozu? Darujte ji

Praha – Vedle běžných vánočních dárků mohli letos někteří najít pod stromečkem třeba krávu, kozu, nebo očkování proti dětské obrně – na dárkovém certifikátu. Díky dané hodnotě certifikátů putují na potřebná místa ve světě konkrétní zdravotnické pomůcky, nebo zvířata nutná pro obživu místních lidí. Podobné dárky nabírají s každým rokem na popularitě.

Člověk v tísni má v krizových oblastech na celém světě čtyři hlavní priority pomoci: školy, zdraví, vodu a obživu. „Když koupíte kozu nebo slepice, tak přispíváte do kategorie obživa/pomáháme, aby byli schopni sami se uživit, abychom tam nemuseli my pořád působit,“ řekl pro ČT Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni. Dárkové certifikáty nejsou aktuální jenom o Vánocích, pořídit se dají na internetu nebo ve specializovaných prodejnách i během roku.

Kdo chce pomoci, nemusí darovat jen certifikát, ale může třeba i koupí ručně foukané karafy na vodu. Výtěžek z jejich prodeje jde na projekt Voda pro Afriku a za utržené peníze vzniknou nové zdroje pitné vody pro školy v Etiopii. „Karafy z letošní série jsou již prodány, chceme je ale prodávat i od ledna až do konce příštího roku,“ říká mluvčí Veolia Voda Marcela Dvořáková.

Také dětský fond OSN - Unicef posílá díky certifikátům do nejchudších zemí světa třeba jízdní kola, míče nebo tablety na čištění vody. „Během těch letošních několika týdnů už jsme zajistili očkování pro 9 400 dětí, takže by se dalo říct, že to dělá už docela slušné okresní město dětí,“ uvedla ředitelka českého Unicef Pavla Gomba.

Soudalingam Déví přišla během války na Srí Lance o manžela a s dvěma dětmi skončila v uprchlickém táboře. Díky šicímu stroji, který jí pořídil Člověk v tísni, se ale teď postavila na vlastní nohy. Člověk v tísni jí ho pořídil právě z prodeje darovacích certifikátů.
V Angole koupil Člověk v tísni místním farmářům 120 koz, které pro ně znamenají důležitý zdroj příjmu.„Peníze, které si nyní můžu vydělat, bych chtěl dát svým dětem, aby mohly na rozdíl ode mě pracovat,“ říká jeden z nich.
Šicí stroj
Šicí stroj
Více fotek
  • Šicí stroj autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2201/220053.jpg
  • Certifikát autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2201/220048.jpg