Volby v Krupce v sobotu nebudou, o kupčení s hlasy ale soud nerozhodl

Brno – Lidé v Krupce tuto sobotu k volbám nepůjdou, Ústavní soud totiž opakované volby do zastupitelstva odložil a dál bude zkoumat situaci kvůli údajnému kupčení s hlasy. Kdy padne definitivní verdikt, zatím není jasné. Volby v Krupce vyhrálo Sdružení politické strany ČSNS a nezávislých kandidátů - Šance pro město, když získalo šest mandátů. Ústecký krajský soud pak nařídil zopakovat volby ve třech okrscích kvůli nepovolené agitaci.

Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška potřebují soudci na vyřešení složité problematiky více času. Nelze prý předjímat, jak dlouho to potrvá. „Odložením voleb získal ÚS časový prostor, nepochybně se tou věcí bude zabývat v příštích týdnech a měsících, ale přesný termín se v tuto chvíli říci nedá,“ řekl Langášek. 

Podle soudu by nebylo správné, kdyby se volby ve třech okrscích zopakovaly před tím, než bude jasné, zda k volbám nepůjdou lidé v celé Krupce. „Je nepochybně ve veřejném zájmu, aby bylo pravomocně jednoznačně a nezpochybnitelně rozhodnuto ve věci samé dříve, než se přistoupí k dalším organizačním krokům ve vztahu k napadeným volbám do Zastupitelstva města Krupka. Opačný postup by naopak navodil situaci nejistoty, zda vyhlášené opakování hlasování bude, či nebude ve svých důsledcích účelné,“ uvedl Ústavní soud.

Video Studio ČT24 k opakovaným volbám v Krupce
video

Studio ČT24 k opakovaným volbám v Krupce

Odložení voleb ale znamená pro patnáctitisícovou Krupku i Ústecký kraj další nepříjemnosti. Volební lístky bude potřeba znovu natisknout a doručit, lidé z volebních komisí budou dál čekat na odměny za svou práci. „Ale hlavně to pro město znamená prodloužení nejistoty, protože bez řádně zvoleného zastupitelstva nemůžeme dělat řadu věcí,“ uvedl tajemník krupské radnice František Růžička (KDU-ČSL). Sám by preferoval opakování voleb jen ve třech zneplatněných okrscích, protože v ostatních prý výsledek hlasování v podstatě odpovídal předešlým volbám.  

Zástupci pěti volebních uskupení ale dnes u soudu žádali opakování voleb v celé Krupce: „Podstata návrhu spočívá v názoru, že kupování hlasů voličů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. Politická soutěž by měla být především soutěží programů a osobností,“ uvedl advokát Vladimír Štol, jenž zastupuje skupinu zvolených zastupitelů a neúspěšných kandidátů z uskupení Zdravá Krupka, KSČM, Věcí veřejných, Dělnické strany sociální spravedlnosti a SPOZ. Návrh dnes podpořili i zástupci ODS, kteří původně pod ústavní stížností podepsáni nebyli. 

Cílem ústavní stížnosti prý byla systémová změna, která by zamezila takovým událostem, jaké volby v Krupce provázely. Zákon pro komunální volby by pak měl říkat to samé, co zákon pro parlamentní volby - tedy, že kupčení s hlasy je nepřípustné. 

Peníze za hlas krajskému soudu nevadily 

Ústecký krajský soud nařídil zopakovat volby ve třech okrscích kvůli nepovolené agitaci. Zároveň ale ústecký soud uvedl, že pojetí kampaně „obchodně-tržním způsobem“, tedy například vyplácení odměny za hlas sociálně slabým, není porušením volebního zákona. S tím stěžovatelé nesouhlasili a chtějí nové volby v celé Krupce.   

Volby ve městě provázely problémy již od otevření volebních místností. Už hodinu poté povolali místní občané policii na sídliště Maršov, aby tam zabránila údajnému podplácení sociálně slabých občanů. Podle amatérských videozáznamů z místa někdo organizovaně svážel voliče do volebních místností a za hlas pro vítězné sdružení jim sliboval úplatu 300 korun.