Krejčíř prý fingoval rakovinu, aby dostal milost od Klause

Johannesburg - Uprchlý kontroverzní český podnikatel Radovan Krejčíř si údajně zajistil falešnou lékařskou diagnózu, na jejímž základě chtěl požádat o milost českého prezidenta Václava Klause. S padělaným potvrzením o rakovině ve druhém stadiu se prý na úkor dvou pojišťoven Krejčíř navíc obohatil o více než 4,8 milionu randů (bezmála 12 milionů korun). „Zaměnil jsem vzorky osoby, o které jsem věděl, že má rakovinu, s Krejčířovými vzorky, aby to vypadalo, že je Krejčíř nemocný,“ citoval server witness.co.za středeční výpověď, kterou před soudem učinil lékař českého původu Marian Tupy. Prohlásil, že zdravotní záznamy padělal ze strachu před podnikatelem.

Urolog Tupy podle serveru witness.co.za dále uvedl, že Krejčíř s ním poprvé o možnosti falešné diagnózy mluvil již v dubnu 2008. Údajně chtěl poté požádat prezidenta Klause o milost v případě podvodu, za nějž byl v ČR v nepřítomnosti odsouzen. „Slyšel jsem příběhy o lidech, kteří záhadně zmizeli nebo byli zavražděni, aniž by se však našlo jejich tělo. Byl jsem tedy vyděšený. A i když jsem nic takového nikdy v životě neudělal, měl jsem strach, že na mě tento muž vyvine nezákonný tlak,“ vypověděl podle witness.co.za Tupy.

Pojišťovna Liberty Life loni v červenci Krejčířovi na základě dokumentů předaných jeho lékařem vyplatila asi 4,58 milionu randů, vyplynulo podle citovaných serverů z důkazních materiálů předložených soudu. Ztrátu ve výši 250 000 randů způsobil tímto podvodem i pojišťovně Discovery Healthcare. Tupy byl shledán vinným z podvodu a odsouzen na sedm let do vězení. Trest mu však byl po dohodě se státním zástupcem zmírněn na pětiletou podmínku. "Souhlasil s tím, že poskytne veškeré informace o tomto podvodu a že bude
svědčit," vysvětlil prokurátor Riegal du Toit.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, české policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu v únoru 2008 rozhodl, že nemá být vydán k trestnímu stíhání do Česka. Vyšší jihoafrický soud ale loni v září rozhodl, že žádostí o Krejčířovo vydání se bude znovu zabývat nižší soud.