Loterijní peníze na prospěšné účely mizí v neprůhledných firmách

Praha – Peníze odváděné loterijními firmami na všeobecně prospěšné účely jdou podle zjištění České televize často do neprůhledných firem ovládaných lidmi s kriminální minulostí. Například společnost Bonver provozující kasina vloni poslala peníze do společnosti vedené právníkem Liborem Nedorostem, pravomocně odsouzeným za úplatky. Sponzoruje také fotbalový klub v čele s Vladislavem Větrovcem, údajnou hlavou takzvaného konkurzního gangu. 

Společnost Bonver provozuje kasina v celé České republice. Peníze na všeobecně prospěšné účely poslala v minulých letech například do fotbalového klubu v Lovosicích. „Významná částka to byla, ale určitě to nebyly miliony korun, byly to možná nějaké statisíce,“ řekl ČT člen výboru FK Lovosice Martin Dlouhý. Prezidentem fotbalistů je přitom Vladislav Větrovec, na devět let nepravomocně odsouzený za konkurzní podvody.  

Podle nezávislého advokáta Martina Tocika by v tomto případě mohlo jít i o střet zájmů. Větrovec totiž dříve pro společnost Bonver pracoval. „Může dojít ke zneužití a k obcházení loterijního zákona,“ řekl ČT. Bonver tvrdí, že je vše v pořádku. Větrovec prý pro společnost dříve dělal jen marketingové studie. V písemné odpovědi pak ale firma uvedla, že si nyní od Větrovce pronajímá prostory.

Peníze na všeobecně prospěšné účely ale dostala i firma Větrovcova spolupracovníka, právníka Libora Nedorosta. Nedorost byl přitom už pravomocně odsouzený za uplácení. Ještě minulý rok ale figuroval v představenstvu firmy Ústav celoživotního vzdělávání, kam Bonver podle údajů ministerstva financí poslal přibližně 2,5 milionu korun. Na co firma peníze použila a čím se zabývá, se prakticky nedá zjistit. Na uvedených adresách ji nikdo nezná. Bonver částku odůvodnil tím, že firmu zaujal projekt vzdělávacího ústavu.

Loterijní společnosti musí každoročně poslat na všeobecně prospěšné účely 15 procent ze zisku. Na sociální služby nebo zdravotnictví jdou ale podle ministerstva financí pouze čtyři procenta z částky. „Můžeme se tímto případem zabývat, ale ty možnosti jsou omezené… I tento případ je ale motivující k tomu, aby rychle nastala změna,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.