Meteorologové varují: Do soboty hrozí náledí a ledovka

Praha - Meteorologové varují před ledovkou a náledím. Kvůli mlhám, mrholení a teplotám pod nulou se může tvořit až do soboty, kdy přijde změna počasí. Do pátku bude nad střední Evropou přetrvávat inverzní charakter počasí. V sobotu by po víc jak dvou týdnech inverze měly do Česka přijít srážky a čerstvější vítr, který by zbytky znečištění v ovzduší měl rozfoukat.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Hrouda

Ledovka vzniká jako průvodní jev mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení, kdy dopadají na zemský povrch kapičky přechlazené vody anebo kapičky dopadají na povrch o teplotě pod nulou. Taková voda při dopadu okamžitě zmrzne a vytváří se ledovka, která bývá na rozdíl od náledí čirá a především bývá mnohdy naprosto hladká. Oproti náledí vzniká nejen na cestách, ale i na větvích a podobně. Dávat pozor by měli chodci a také řidiči.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se v sobotu objeví spolu s čerstvějším větrem přeháňky, od 700 metrů nad mořem sněhové. Denní teploty se mají o víkendu pohybovat mezi třemi až sedmi stupni, příští týden vystoupají až k 11 stupňům. Někde pak ani v noci nespadnou pod nulu.