Kotrouš jde do vazby, je podezřelý z korupce

Praha – Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 dnes poslala do vazby šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše. Potvrdila to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Státní zástupce o vazbu požádal kvůli obavě, že by Kotrouš mohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování. Ředitel pražské městské policie byl obviněn v souvislosti s korupčním jednáním, které se týkalo poskytování služeb městské policii. Policie jej zatkla v pátek odpoledne, podle médií i s úplatkem.

„Soudkyně vyhověla našemu návrhu na vzetí do vazby,“ řekla Zenklová. Zda si Kotrouš proti rozhodnutí podal stížnost, nechtěla komentovat. Pokud by tak učinil, stížností by se zabýval městský soud. Návrh na vzetí Kotrouše do vazby státní zástupce podal dnes dopoledne.

Policie prohledala i Kotroušův byt

Kotroušův případ údajně několik měsíců vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Podle Lidových novin byl Kotrouš v pátek odpoledne zadržen ve svém autě i s penězi z úplatku, který dostal za „určitou službu“. Nova v sobotu uvedla, že policie peníze předem označila. Policie kvůli zadržení šéfa pražských strážníků prohledala ředitelství městské policie v Korunní ulici na Vinohradech i Kotroušův byt. 

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes řekl, že jestli se informace o obvinění Kotrouše potvrdí, bude postaven mimo službu. Případně s ním bude ukončen pracovní poměr. Záležet bude na závažnosti obvinění. Podle informací ČTK by měl primátor oficiální oznámení obdržet v pondělí, poté bude jednat o dalších krocích. 

V pondělí chce bližší informace k případu oznámit také policie. Městské policii Kotrouš velí od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak krátce náměstkem ředitele strážníků.