Zpěvačku Gravesovou napadli příznivci DSSS

Praha - Zpěvačku skupiny Monkey Business Tonyu Gravesovou napadla v sobotu skupina příznivců extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Incident se odehrál ve Vimperku v restauraci U Stadionu. DSSS ten den ve městě pořádala shromáždění. Skupina Monkey Bussines vystupovala na diskotéce Calypso.

„V restauraci jsem potkala nějaké lidi z Dělnické strany sociální spravedlnosti. Byla jsem sama a bylo to nepříjemné setkání, oni nebyli nadšeni, že jsem se tam objevila. Začali na mě křičet rasistická hesla, tahat mě za vlasy a plivat na mě,“ uvedla zpěvačka tmavé pleti, která od roku 1995 žije v Česku. Uvedla, že v restauraci sice byli dva policisté, kteří ale nebyli ve službě a nepomohli jí. Pomoci se prý dočkala až od některých hostů restaurace a číšníka. „Policie, která přijela na místo, když bylo po všem, řekla, že nemůže nic dělat, protože ti, kdo mě napadli, nebyli místní lidé,“ doplnila zpěvačka. 

Podle mluvčího krajské policie Jiřího Matznera se incident neobjevil v policejních svodkách. Na základě dnešního šetření se zjistilo, že dva policisté, kteří v restauraci mimo službu ve vedlejším sále večeřeli, k incidentu povolali posily. Přítomní zákazníci a personál jim ale řekli, že se nic neděje, že cizího muže, který slovně zaútočil na zpěvačku, vyvedli z restaurace. „Mezitím dorazily hlídky, které kromě policistů zavolali další lidé z restaurace. Hlídka provedla na místě šetření. Zpěvačka jim řekla, že chtěla v restauraci povečeřet a byla slovně napadena neznámým mužem. Zastali se jí ostatní hosté a muže vyvedli, nebo utekl,“ popsal Matzner. S ohledem na koncert nechtěla zpěvačka podat žádné oznámení, policistům poskytla potřebné údaje. Policisté se případem dál zabývají, uvedl mluvčí.

Tonya Graves pro ČT24:

„Řekli nepříjemné věci, dokonce na mě plivali a tahali za vlasy. Ale byli tam lidi, kteří mě ochránili a pomohli mně. Jsem v pořádku.“ Zpěvačka dále uvedla, že to, že jsou útočníci příznivci DSSS, jí řekli policisté. Útočníci prý nebyli místní.

Starosta Vimperku Bohumil Petrášek ve Studiu ČT24 dodal, že jeden z účastníků konfliktu v restauraci měl 2,7 promile alkoholu v krvi. Podle předsedy DSSS Tomáše Vandase by policie měla případ vyšetřit, a pokud se stal trestný čin, měla by být věc řešena spravedlivým trestem, prohlásil Vandas.


Na mítink DSSS na náměstí ve Vimperku přišly v sobotu zhruba tři stovky lidí. Řečníci v čele s předsedou strany Tomášem Vandasem tam poukazovali na údajné problémy s nepřizpůsobivými občany a na zhoršující se bezpečnost ve městě. Mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner uvedl, že v souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt.

Podle informací, které serveru Vimperk.eu poskytl provozovatel diskotéky Tomáš Koška, jeden z příznivců DSSS zpěvačku v restauraci slovně napadl. K fyzickému útoku podle něj nedošlo. „Někteří místní se mě snažili chránit. Ve vedlejší místnosti byli dva policisté, kteří právě nebyli ve službě, ale ti mi nepomohli. Policii zavolal jeden z místních a kluci z kapely, kterým jsme volala, co se děje. Hlavně mi pomohli starší lidé od stolu pro štamgasty a číšník. Mezi sebou se začali prát i ti, kdo mě napadli, vzduchem létaly židle,“ popsala událost rodačka z Peekskill ve státě New York Gravesová. Policie prý byla přivolána až následně, ovšem skupina podle serveru případ nechtěla hlásit. Gravesové se něco podobného v České republice prý stalo poprvé. Dodala, že je v pořádku a záležitost považuje za uzavřenou.

Jednačtyřicetiletá Gravesová pochází z pěti dětí. Pracovala jako asistentka v International School of Prague, zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta. Ke kapele Monkey Business se připojila po vydání jejich prvního alba Why Be In When You Could Be Out v roce 2000. Vedle hudebních pódií se objevila také jako herečka v televizním filmu Iguo-Igua nebo na filmovém plátně ve snímcích Obsluhoval jsem anglického krále, Satan přichází a Blízko nebe.