Žalobkyně poslala k soudu tři muže kvůli úplatku pro Babákova asistenta

Praha – Obvodní státní zástupkyně Šárka Pokorná poslala k soudu bývalého libereckého zastupitele za ODS Jiřího Zeronika a jeho dva spolupracovníky, kteří se údajně pokusili uplatit asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Obžalovala je z nepřímého úplatkářství, informoval dnes server Aktuálně.cz. Mužům hrozí až dva roky vězení. Policie přitom původně navrhovala obžalobu z podplácení, za což hrozí až šest let.

Babákův asistent Šimon Stejkoza trojici mužů v srpnu obvinil z toho, že mu v květnu přislíbili 15 milionů korun za zařízení dotace na ministerstvu školství pro Zeronikovu soukromou školu ve výši čtvrt miliardy korun. Zeronik stále tvrdí, že je nevinen, a naznačuje, že se stal spíše obětí komplotu. Dalšími dvěma podezřelými jsou podle dřívějších informací televize Nova liberečtí podnikatelé Josef Šlechta a Milan Hnilica. 

Stejkoza se na policii obrátil ihned poté, co ho podezřelí poprvé kontaktovali. Současně informoval Babáka. „Schůzky s korupčníky se pak odehrávaly v režii policie. V součinnosti s ní byly při schůzkách zajištěny elektronicky veškeré důkazy včetně první zálohové splátky ve výši 300 tisíc korun, která byla po převzetí odevzdána policii,“ uvedl už dříve mluvčí VV Jakub Žižka.