Kubice vyzval Lessyho k rezignaci, ten chce znát důvody

Praha – Ministr vnitra Jan Kubice vyzval v pondělí 28. listopadu policejního prezidenta Petra Lessyho k rezignaci a dnes zopakoval, že na svém požadavku trvá. Důvodem mají být jejich rozdílné názory na reformu policie. Lessy si vzal týden na rozmyšlenou, ale zároveň podotkl, že nevidí důvod k rezignaci přinejmenším do doby, než mu Kubice řekne, v čem pochybil. Oba aktéři budou o situaci jednat v pondělí. Informaci jako první přinesly Lidové noviny.

Ze sporu se rychle stala politická záležitost. Jedna z policejních odborových organizací, Unie bezpečnostních sborů (UBS), totiž vyzvala Lessyho k setrvání na svém postu. Podporu Lessymu vyjádřily také strany Věci veřejné a ČSSD. Naopak premiér Petr Nečas (ODS) a strana TOP 09 se postavili na stranu ministra. Kubice k odvolání Lessyho nemá pravomoci, a tak musí čekat, jak se zachová. Pokud Lessy sám neodstoupí, hodlá se Kubice obrátit právě na premiéra.

0Jan Kubice: „Lessy musí rezignovat, není možné, aby byli ministr a policejní prezident proti sobě tak názorově postaveni.“

"V pondělí se sejdeme a Lessy mi řekne, jak se rozhodl. Pan policejní prezident přicházel v lednu do funkce s tím, že provede reformy, nic takového se ale nestalo."

„Když jsem nastoupil do funkce ministra vnitra, tak na našem prvním setkání mi pan Lessy nabídl svoji rezignaci a řekl mi, že bude trvat i do budoucnosti. Nyní jsem po představení reorganizace policie a úspor na prezidiu této nabídky využil.“


Spory v čele policie trvají delší dobu 

Už v polovině listopadu ministr otevřeně kritizoval policejního prezidenta v pořadu Partie televize Prima. Kubice tehdy označil Lessyho přístup k zamýšleným personálním a systémovým změnám u policie za nekonstruktivní. Jejich vzájemné vztahy prý kvůli tomu byly „docela vážným způsobem narušeny“, ale o sesazení šéfa policie v tu dobu ještě neuvažoval. K odstoupení Lessyho vyzval až na začátku tohoto týdne, když s ním jednal o tom, jaká místa se mají zrušit na policejním prezidiu. Už v září ale Kubice kritizoval Lessyho za způsob, jakým informoval o kauze takzvaného brněnského policejního gangu. Naposledy musel policejní prezident vysvětlovat schůzku svého náměstka Vladislava Husáka s politiky a lobbisty, kterou zachytil deník Blesk.

„Nejsem rád, že je ta informace venku, ale je to pravda. V pondělí mně (Lessy) představil, jak by chtěl šetřit na prezidiu. Nešlo rozhodně o postup, který by podpořil přímý výkon služby. To mě velmi rozčílilo,“ řekl deníku Kubice. Při jednání se s policejním prezidentem střetli kvůli postu náměstka pro strategie, který nyní zastává Pavel Osvald. Ministrova poradní komise navrhla místo zrušit jako zbytečné, Lessy o tom však nechtěl ani slyšet. Údajně by raději sloučil posty náměstků pro trestní řízení a pro pořádkovou službu.

Zda ministrovu požadavku na rezignaci vyhoví, má Lessy oznámit příští týden v pondělí 5. prosince. Zatím ale odstoupit odmítá. „Pokud se rozcházíme v pohledu na vnitřní uspořádání policie, tak jde o odbornou diskuzi. Není to důvod k rezignaci,“ uvedl.

Kubiceho rozhodnutí posvětil premiér Petr Nečas. „Ministr k tomu má určitě vážné důvody a má moji plnou podporu,“ řekl deníku. Jestli ovšem Lessy na rezignaci nepřistoupí, nemůže jej ministr sám sesadit. „Je jmenován na dobu pěti let, a pokud nespáchá trestný čin, je neodvolatelný,“ sdělil Kubice.

O napjatých vztazích mezi ministrem a policejním prezidentem se ví už delší dobu. Poradní komise ministra vnitra doporučila mimo jiné zrušit nebo zcivilnit více než 2000 především manažerských pozic u policie, což by mělo státu ušetřit zhruba miliardu korun. Podle Lessyho by ale většina návrhů komise negativně ovlivnila výkon služby.

V policejních kuloárech se mluví o tom, že Lessyho nástupcem by měl být náměstek pro trestní řízení Martin Červíček. Vzhledem ke svému postavení by se Červíček ani nemusel zúčastnit výběrového řízení, ministr by jej mohl rovnou jmenovat, píší LN.

Sedmačtyřicetiletý Petr Lessy nastoupil do funkce nejvyššího šéfa policie v České republice 24. ledna. Vystřídal Oldřicha Martinů, který odešel na konci loňského roku. Předtím Lessy zastával post náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje pro vnější službu.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské