Česko podepsalo smlouvu o přesunu Galilea do Prahy

Praha – Ministr dopravy Pavel Dobeš a ředitel GSA Carlo des Dorides dnes podepsali smlouvu o přesunu centrály vesmírného systému Galileo do Prahy. Završilo se tak snažení české vlády, která o přesun sídla evropské agentury pro vznikající vesmírný systém (GSA) usilovala pět let. Zhruba 45 úředníků agentury by se tak mohlo do Prahy začít stěhovat v květnu. Během léta by podle Dobeše mohl úřad začít s obvyklým provozem.

Podle premiéra Petra Nečase by Česko mělo využít přítomnosti GSA k rozvoji průmyslu v oblasti technických inovací, a zvýšit tak svoji konkurenceschopnost. „Přesun agentury řídící Galileo do Prahy znamená přítomnost první evropské nebo celoevropské instituce na území České republiky,“ uvedl Nečas. Rozvoj kosmických technologií je podle něj podnětnou částí průmyslu, který má velkou perspektivu.

„Hostitelská smlouva řeší status GSA v České republice, protože ta v rámci svého zákonodárství evropskou agenturu jako objekt neuznává. Máme buď mezinárodní zastoupení, nebo diplomatické mise,“ uvedl vládní zmocněnec pro vesmírný program Galileo Karel Dobeš. Vyřešit se rovněž musela otázka bezpečnosti, část zaměstnanců agentury bude v Praze pracovat v utajovaném režimu. Podmínky, které si pro přesun do budovy bývalé konsolidační agentury v Holešovicích GSA stanovila, česká strana splnila na konci loňského roku.

První dva satelity systému Galileo byly na oběžnou dráhu vypuštěny koncem října loňského roku. Do roku 2014 GSA počítá s vypuštěním celkem 18 umělých družic, které by měly umožnit spuštění navigačního systému pro motoristy. Další službou, kterou Galileo od roku 2014 poskytne, bude signál pro pátrací a záchranné akce a jako třetí pak kódovaná služba určená pro zajišťování bezpečnostních úkolů států. Další dvě služby přibudou, až bude na oběžné dráze všech 30 plánovaných družic, tedy nejpozději do roku 2019. Půjde o kódovaný signál pro komerční účely - například pro zaměřování pozemků geodety či mýtné systémy - a o certifikovaný signál pro navigaci letadel. 

Hlavním úkolem administrativní části GSA bude koordinace vzniku evropského vesmírného programu Galileo, který má být ekvivalentem známého amerického navigačního systému GPS (Global Positioning System). Proti tomu má být evropský systém daleko přesnější. Má být schopen určovat polohu na celém světě s přesností na metry, zatímco GPS připouští odchylky kolem deseti metrů. Oba navigační systémy nebudou vůči sobě stát jen v konkurenčním vztahu. Budou se totiž navzájem podporovat, takže uživatel v praxi nepozná, zda ho právě navádějí signály Galilea, nebo GPS.

Jedna z družic systému ponese jméno vítěze dětské výtvarné soutěže, Davida Markarjance, kterou vyhlásila Evropská komise. Markarjanc zvítězil se svým obrázkem nazvaným „Raketový start“.

Podpis smlouvy k přesunu Galilea (zdroj: ČT24)