Vláda nechá prověřit sdružení, která spolupracují s KSČM

Praha - Kabinet chce prověřit občanská sdružení, která spolupracují s komunistickou stranou. Kvůli boji s levicovým extremismem také osloví Ústav pro studium totalitních režimů a ustanoví pracovní skupinu, která zhodnotí možnosti postihu této formy politického radikalismu. Pozastavení činnosti KSČM vláda zatím nenavrhne, protože nemá dostatek podkladů. Ministerstvo vnitra a spravedlnosti už dříve nedoporučily návrh podat. 

„Stále platí, že v současné době nemáme dostatek podkladů, na základě kterých by bylo možné vytvořit návrh na pozastavení činnosti KSČM a podložit jej relevantními důkazy,“ uvedl ministr vnitra Jan Kubice. Ministr navrhl vládě několik opatření pro potírání projevů levicového extremismu. Mezi nimi je například vzdělávání policistů a pracovníků justice ve formách postihů radikálního politického jednání či rozpoznávání symboliky krajní levice.

Takové rozhodnutí vlády očekával podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa i „nejzavilejší antikomunista“, protože s pozastavením činnosti komunistické strany by kabinet v EU neobstál. Vláda se také poučila a nehovoří už o sledování KSČM, protože by to bylo v rozporu s rovnoprávnou soutěží politických stran a Bezpečnostní informační služba by to musela odmítnout, uvedl Filip. 

Dalším úkolem pro resort vnitra je podle Kubiceho prověření činnosti občanských sdružení, se kterými KSČM spolupracuje. Mezi ty patří především Komunistický svaz mládeže či Svaz mladých komunistů Československa. „Jestliže vláda vládne proti lidu, tak musí mít z lidu obavu, kdyby vládla pro lidi, strach mít nemusí,“ okomentoval to předseda KSČM Filip. 

Podle ministerstev vnitra a spravedlnosti není možné do budoucna tuto problematiku podceňovat. Resorty budou například posuzovat, zda v této souvislosti není možné použít nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

Vláda ministerstvu vnitra uložila vypracovat návrh na pozastavení KSČM již v červenci loňského roku. Vnitro proto oslovilo experty na extremismus a nechalo si od nich udělat analýzy. Ani jeden z posudků však pozastavení činnosti nyní čtvrté nejsilnější parlamentní strany nedoporučil. Odborníci se shodli na tom, že není možné činnost politické strany omezovat, pokud neohrožuje demokratický systém a práva a svobody občanů v budoucnu.

Podle dřívější zprávy pro vládu tak nestačí předpoklad, že by nynější komunistická strana mohla opakovat zločiny své předchůdkyně, kdyby k tomu měla někdy příležitost. Ministerstvo se přitom obrátilo i na Bezpečnostní informační službu, zda nemá poznatky o protiústavní činnosti komunistů. „V současné době by návrh na zákaz KSČM zřejmě neuspěl u českých soudů a ještě méně u Evropského soudu,“ domnívá se expert na extremismus Miroslav Mareš.

Příběhů, kdy komunistický režim mučil, odsoudil nebo zabil své odpůrce, jsou tisíce. Jeden za všechny - František Wiendl po únoru 1948 pomáhal lidem k emigraci. „Soud trval 3 dny, byl vysílán po městě rozhlasem. Zde jsem dostal trest 18 let. Na konto toho se přišel estébák se mnou rozloučit s těmito slovy:´Půjdeš na Jáchymov, chcípneš, vyroste na tobě mech´,“ vzpomíná Wiendl v dokumentu Neznámí hrdinové.


„My se hlásíme k tomu, co bylo a kritizujeme, co bylo negativní,“ vysvětlil šéf strany Filip. Podpoře komunistů se navíc při případné menšinové vládě nebrání ani ČSSD, jak uvedl v pořadu Hyde Park předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. 

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského