Češi věří obecním zastupitelstvům a prezidentovi

Praha - Nejdůvěryhodnějšími institucemi jsou pro české občany stále obecní zastupitelstva a prezident. Zatímco důvěra v místní zastupitelstva zůstala na 59 procentech, prezident si za poslední měsíc mírně pohoršil. Nejméně lidé důvěřují stále Poslanecké sněmovně. Téměř tři čtvrtiny lidí zůstávají nespokojeni s politickou situací. Vyplynulo to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

V únoru prezidentovi věřilo 56 procent lidí, nyní o tři procenta méně. Mnohem výraznější pokles to ale znamená proti loňskému roku, kdy v březnu prezidentovi důvěřovalo o 14 procent dotázaných více než nyní.

Tradičně nízkou důvěru občanů má sněmovna se 17 procenty, o jedno procento si ale proti únoru polepšila. Vládě věří 21 procent a Senátu 23 procent dotázaných. Krajským zastupitelstvům dlouhodobě důvěřuje okolo dvou pětin lidí, nyní je to 39 procent. Až letos v únoru CVVM do průzkumu zařadilo také funkci starosty a hejtmana. Jejich podpora kopíruje důvěru v lokální zastupitelstva. Starostům důvěřuje 59 procent lidí, hejtmanům 39 procent.

Se současnou politickou situací je nespokojeno 73 procent dotázaných, stejně jako v únoru. Spokojenost s politickou situací mírně častěji vyjadřují lidé, kteří svoji životní úroveň považují za dobrou, ekonomicky aktivní a přívrženci ODS a TOP 09. Mezi nespokojené se naopak řadí sympatizanti KSČM a ČSSD.

Průzkum se konal ve dnech 5. až 12. března, zúčastnilo se jej 1 053 lidí.