Wagnerová: Stát má více naslouchat lidem, ne nabubřele vládnout

Praha – Problémy současné vládní koalice u většiny obyvatel přerostly hranici důvěry a politici by názory veřejnosti měli vnímat více než dosud, tvrdí bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu a čerstvá kandidátka do Senátu Eliška Wagnerová. „Byť pan premiér, koneckonců i TOP 09 a prezident republiky, říkají, že je zájem na tom udržet tuto vládu, já si nejsem jista, že je to názor, který bych mohla sdílet,“ uvedla ve středečním Hyde Parku ČT24 bývalá soudkyně. Kromě mnoha soudních verdiktů a nálezů se často nezdráhala dění ve veřejném prostoru osobně komentovat a v případě úspěchu ve volbách do horní komory chce pokračovat v tom, v čem dříve – ochraňovat práva občanů při obtížném boji se státními orgány.

Wagnerová se jako místopředsedkyně Ústavního soudu několikrát neskrývaně vyjádřila o některých politických krocích a politiky tím značně rozladila. Naposledy tomu tak bylo v polovině března, když reformní zákony vlády Petra Nečase označila za „asociální a šílené“. Podle ní šlo nicméně o osobní názor, na který má právo. Svůj názor v souvislosti s krizí kolem možné demise ministrů neváhala vyjádřit i v ČT. „Ta vládní krize je opravdu vážná… Tady už se stalo uvnitř vládní koalice mnoho, a především ve straně Věci veřejné. I když se nakonec dvě koaliční strany s tou třetí dohodnou, po mém soudu to pro většinu obyvatel nebude věrohodné - pravděpodobně už byl překročen jakýsi Rubikon a už to nepůjde vrátit,“ míní Wagnerová.

Bývalá soudkyně přiznává, že jednou z vážných příčin snižování důvěry obyvatel v politiku je průnik byznysu do veřejné správy, naposledy ilustrovaný zveřejněnými nahrávkami mezi pražským exprimátorem Pavlem Bémem a podnikatelem Romanem Janouškem. Podle Wagnerové jsou současné zákony týkající se postihu korupce nedostatečné a měly by důsledně trestat i neetický lobbing založený na oboustranných výhodách. „Nikdo se zatím nezabýval tím, zda korupcí jsou určité tlaky na zákonodárce ze strany lobbistů, podložené i majetkovými výhodami. To by podle mého názoru mělo být také považováno za korupci.“

Wagnerová při oznámení kandidatury do Senátu za SZ
Zdroj: Tomáš Hájek/isifa/Lidové noviny

Lidé by si podle Wagnerové měli také sami uvědomit, že o svém názoru musí dát politikům vědět a u voleb se poučit z chyb. „Voliči musí vybírat velmi opatrně a obezřetně. Mají-li s někým špatnou zkušenost, tak ho nevolit.“ Wagnerová během pořadu také přiznala, že se postavila za občanskou iniciativu s názvem Ukradli jste nám stát, vraťte nám ho zpátky. „Ano, vím o tom. Já ji podporuji, protože se domnívám, že mnoho těch tezí je pravdivých a opravdu ta situace je vážná a je třeba ji řešit.“

„I v průběhu volebního období by lidé měli dávat najevo, že jsou spokojeni, nebo nejsou spokojeni - politici musí dostat tuto reflexi, že tam jsou jenom kvůli nám občanům, kteří je zvolili, že pro nás mají vykonávat službu, a ne nám nabubřele vládnout.“

Bývalá ústavní soudkyně chce nyní vyměnit soudní síň za sál horní komory Parlamentu. V senátních volbách bude kandidovat za Stranu zelených v Brně. „Pro mě bylo důležité, že Strana zelených obstála v tom testu korupčního potenciálu, to je v dnešní době velmi důležité. Je to malá a liberální strana, která má v programu určité body, se kterými se mohu ztotožnit. Je to úcta k lidské důstojnosti, humanismus, sociální ohledy a z druhé strany respekt k lidským právům - s těmito názory souhlasím,“ vysvětlila Wagnerová. 

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)