Aktivisté Greenpeace slezli z těžních věží

Frenštát pod Radhoštěm - Aktivisté Greenpeace začali dnes po 13:00 slézat ze dvou těžních věží Dolu Frenštát v Beskydech, kam vylezli v pondělí ráno. Akcí chtěli upozornit na globální oteplování a také riziko těžby uhlí v Beskydech. Podle policie se dopustili přestupku.

Mluvčí policie Petr Gřes řekl, že krátce před 14:30 bylo na zemi osm slaňujících aktivistů z 12. Zbývající čtyři sestupují po žebřících útrobami těžních věží. Osm aktivistů na zemi policii předložilo své doklady totožnosti, až sestoupí zbývající čtyři, odvedou policisté celou skupinu za bránu areálu Dolu Frenštát. „Celou věc potom předáme k dořešení správnímu orgánu jako přestupek,“ řekl.

Po přečkané noci vyvěsili na věži transparent Bakalovy černé stavby. Chtějí tím upozornit na fakt, že všech 50 staveb v areálu dolu je považováno za černé, protože jim vypršelo stavební povolení. Nicméně v této době probíhá na úřadu ve Frenštátě řízení o odstranění těchto staveb.

Protest Greenpeace ve Frenštátu
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Podle předběžného hodnocení se aktivisté tím, že vstoupili na cizí pozemek, dopustili přestupku. Za to jim hrozí pokuta až 15 000 korun. Zda ji dostane každý zvlášť či dohromady jako skupina, není zatím jasné.