Ústečtí žalobci postupovali v kauze Rath podle zákona

Praha - Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem postupovalo v případu obviněného poslance Davida Ratha podle zákona. Po ukončení takzvané dohledové prověrky k tomu dospělo pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ). Podle mluvčí VSZ Ireny Válové se prověrka zaměřila především na to, zda nedošlo k pochybení při určení věcné a místní příslušnosti dozorových žalobců.

„Dohledem nebylo zjištěno, že by postupem dozorového státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem došlo k porušení zákona,“ uvedla mluvčí. Kauzu od začátku dozorovali ústečtí žalobci, až následně ji předali místně příslušnému středočeskému krajskému zastupitelství.

Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci. „O výsledku dohledu byli obhájci obviněného písemně vyrozuměni,“ uvedla Válová.

Ústečtí žalobci se rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy. Údajná trestná činnost Ratha a dalších sedmi obviněných lidí však podle ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové zasahovala do tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy. Bradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství v Brně jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Rathovi advokáti Adam Černý a Roman Jelínek přitom již dříve uvedli, že ústečtí státní zástupci měli kauzu předat do Středočeského kraje již při zahajování trestního stíhání. Obhájci tehdy řekli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.