Sněmovna řekla „ano“ snazšímu vyvlastňování pozemků

Praha – Vyvlastňování pozemků pro výstavbu silnic a dálnic by mělo být do budoucna jednodušší a levnější; sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila vládní novelu, která toto umožňuje. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského zákon rozděluje proces vyvlastnění na samotné vyvlastnění a na proces náhrady za vyvlastňovanou nemovitost. Novelu nyní dostane k projednání Senát.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Pokud vlastník pozemku podá námitku proti vyvlastnění, bude mít odkladný účinek. Pokud by ale namítal pouze proti stanovené ceně, pak už odklad nebude. Proces stanovení náhrady se tak může podle ministra řešit samostatně. Stát by mohl touto změnou zákona ušetřit miliardy korun ročně.

Novela například mění způsob stanovení výše náhrady za vyvlastnění. Dosud měl vyvlastňovaný jistotu, že získá náhradu nejméně 420 korun za čtvereční metr. Nově by výše měla být stanovena podle skutečného stavu pozemku v době jeho ocenění pro vyvlastnění. Před vyvlastněním bude investor moci navrhnout vlastníkovi pozemku cenu až o 100 procent vyšší proti jeho aktuální hodnotě. Novela by tak měla zabránit tomu, aby stát vykupoval pozemky za nepřiměřeně vysoké ceny.

Sněmovna na návrh výboru pro veřejnou správu vyřadila z novely bod, který policii a ministerstvu vnitra umožňoval poskytovat pro účely vyvlastnění údaje ze svých registrů. Jde například o jména, adresy, místa narození nebo údaje o úmrtích.

Schválená předloha počítá i s tím, že vyvlastněním nezaniknou žádná nájemní práva bez ohledu na to, co je předmětem nájmu. Zástavní a podzástavní právo mají podle návrhu nadále zaniknout jen v případě, že se vyvlastněním odnímá vlastnické právo k pozemkům a stavbám, na kterých váznou.

„Pojištěné“ limity - kvůli těžbě vyvlastňovat nepůjde

Sněmovna dnes zároveň zrušila možnost vyvlastnění nemovitostí kvůli těžbě; vlastníci domů a pozemků nad ložisky nerostných surovin, zejména uhlí, se tak už zřejmě nebudou muset obávat, že jim těžařská firma kvůli těžbě jejich majetek vyvlastní. Návrh novely horního zákona ale ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident republiky.

Změnu zákona kritizovala levicová opozice. Menšina poslanců ČSSD a KSČM z hospodářského výboru doporučila předlohu zamítnout. Předseda výboru Milan Urban (ČSSD) tvrdil, že novela může způsobit tak velké škody, že to může být v budoucnu hodnoceno jako velezrada.

Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastnění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou.