Tradiční grog nebo punč si na řadě vánočních trhů letos nedáte

Praha - Řada vánočních trhů je kvůli metylalkoholové aféře bez tvrdého alkoholu. V Praze se například nesmí prodávat ani grog nebo punč. Naopak tradiční vánoční nápoje si můžou dát lidé na trzích v Ostravě.

Ostrava ve výběrovém řízení vybrala osvědčenou cateringovou společnost, která se stará o prodej veškerého rozlévaného alkoholu na vánočních trzích. Výjimku ve městě dostanou i kulturní akce, které pořadatelé oznámí minimálně tři dny dopředu.

Tam, kde je tvrdý alkohol povolený, probíhají přísné kontroly. Prodejci musejí být především schopni předložit doklad o původu alkoholu, hygienici odebírají i vzorky. Lidé by ale přesto měli být opatrní. Minulý týden kontrola objevila metanol ve vánočním punči na Karvinsku. Případ se stále prošetřuje.  

Venkovní prodej lihovin s obsahem nad patnáct procent lze už několik let na základě zákona 
o spotřebních daních zakázat. Pokyn ale musí vydat příslušný městský úřad. Výjimka v zákoně pak dovoluje alkohol prodávat například na kulturních nebo společenských akcích.

V Praze byl prodej lihovin s obsahem alkoholu nad 15 procent ve stáncích a na trzích zakázaný už před lety, úřady ale dosud porušení na vánočních trzích tolerovaly. I kvůli nedávné metanolové aféře ale letos magistrát stánkaře více kontroluje. Ve stáncích se lidé mohou zahřát alespoň svařeným vínem nebo některými druhy medovin.