Policisté zabavili dva tisíce litrů neokolkovaného alkoholu

Jeseník - Policisté na Jesenicku odhalili dva prodejce, v jejichž skladech ležely zhruba dva tisíce litrů neokolkovaného alkoholu. Kriminalisté je obvinili z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, za což jim hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti. Odborníci nyní zjišťují, zda zabavený alkohol neobsahuje jedovatý metanol.

Třiapadesátiletý muž z Jesenicka skladoval do poloviny října v soukromém areálu a také v místě svého bydliště téměř 950 litrů alkoholu různých značek. „Tento alkohol nebyl opatřen kontrolními páskami. Tímto jednáním porušil povinnosti vyplývající ze zákonů o povinném značení lihu a o daních z příjmů. Českému státu tak byla způsobena škoda několik desítek tisíc korun,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Ze stejného přečinu byla na Jesenicku v těchto dnech obviněna i dvaatřicetiletá žena, která od ledna skladovala a prodávala nejméně 1000 litrů neokolkovaného alkoholu. V nabídce měla například vodku či rum. „Alkohol prodávala vždy pouze vytipovaným a stálým zákazníkům,“ podotkla Neubauerová.

Otravy metanolem se po Česku začaly šířit od začátku září. Vyžádaly si 38 mrtvých, další desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy, někteří budou mít doživotní následky. Policie kvůli kauze stíhá sedm desítek lidí.