Sociolog: Volba prezidenta národ nedělí, média ale mají ráda konflikt

Praha - Prezidentská volba podle prezentace médií rozdělila českou společnost na dva téměř nesmiřitelné tábory. Ředitel Sociologického ústavu AV ČR Tomáš Kostelecký se ale domnívá, že ve skutečnosti společnost tak vyhraněná není. „Myslím, že je to trochu přehnané, média mají obecně ráda konflikt a trochu to zvyšuje sledovanost. Trochu bych v této věci mírnil vášně,“ řekl ve Studiu ČT24. Šance obou kandidátů jsou podle odhadů vyrovnané, pomoci voličům rozhodnout se může i poslední velká debata České televize - 24. ledna ve 20:00 na ČT1 a ČT24.

Za Miloše Zemana i Karla Schwarzenberga se v posledních dnech postavila řada osobností i politiků. Ministra zahraničí podporuje třeba takzvaná tříkrálová výzva umělců, pod kterou se podepsalo na 130 osobností. Na stranu bývalého premiéra se naopak už dřív postavil režisér Filip Renč nebo herec Martin Dejdar, kterého za to ale jeho kolegové zkritizovali. Do sporu se kvůli kritice Karla Schwarzenberga dostal i Václav Klaus mladší a šéf správní rady jeho soukromé školy Martin Roman, který vedl ČEZ.

Ladislav Špaček, signatář tříkrálové výzvy: „Chceme státníka, který by českou společnost opět a znovu stmelil a Českou republiku budoval jako vlast všech, kdo v ní žijí, ať již se jim daří lépe, nebo hůře. Zvolme proto této zemi státníka, a ne jen politika.“

Martin Dejdar, podporovatel Miloše Zemana: „Nikdy jsem se nestyděl mít svůj názor. Nestydím se ani teď… Mediální hysterie, která se kolem volby hlavy státu strhla, mě jednak šokuje a jednak ve mně vyvolává pocit, že jde asi o hodně.“

„Společnost je daleko více polarizovaná, než byla před prvním kolem. Samozřejmě je to dáno tím, že jsou kandidáti už jen dva. Je to takové to 'buď, a nebo', což vždy přispívá k vyhrocení vztahů,“ uvedl Kostelecký. To, že jsou jen dva kandidáti, podle něj umožňuje i mnohem snazší negativní kampaň. „Kritizovat kandidáta, kterého nechcete volit, znamená pomoci kandidátovi, kterého volit chcete. Nemáme s tím ale moc zkušeností. Ve skutečnosti to může být i kontraproduktivní,“ poznamenal.   

Podle Kosteleckého ale česká společnost není rozdělená na dva nesmiřitelné tábory, jak to vypadá z médií: „Konflikty, které existují latentně pořád, jsou nyní jen nasvětleny a jsou hodně vidět. Ve skutečnosti se ale česká společnost nerozdělila hlubokým příkopem na příznivce Karla Schwarzenberga a příznivce Miloše Zemana.“

Tomáš Kostelecký: „Myslím, že se jedná o významnou volbu, ale není to tak, že jestli vyhraje kandidát, kterého si nepřeju, tak bude konec světa a bude se dít něco hrozného.“

Za oba kandidáty se bijí jejich příznivci také na sociálních sítích. Fenomén Facebooku a jeho případného vlivu na voliče je podle Kosteleckého nový a sociologický ústav se jím bude nepochybně zabývat. „Je možné, že zjistíme, že se to přeceňuje. Diskuse na Facebooku vyvolávají vášně a přitahují pozornost médií, ale ve skutečnosti nijak zvlášť neovlivní skutečné výsledky voleb, protože je známo, že mladší voliči se voleb účastní méně.“

Rozhovor s Tomášem Kosteleckým o prezidentské volbě (zdroj: ČT24)