Senát smetl ze stolu Dienstbierův návrh na rozdělování mandátů

Praha – Návrh místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera, aby se mandáty v komunálních volbách rozdělovaly pouze podle přednostních hlasů, v Senátu neuspěl. Nesouhlasně se k němu vyjádřili i senátoři sociální demokracie, která má v horní komoře většinu. Návrh podpořilo 15 senátorů, 22 bylo proti a 23 se hlasování zdrželo. Legislativní cesta Dienstbierova návrhu tím končí.

Nyní musí kandidát pro zisk mandátu v komunálních volbách dostat více než deset procent přednostních hlasů, u ostatních typů voleb je hranice pětiprocentní. Dienstbier svůj návrh zdůvodňoval tím, že voliči budou mít vyšší šanci vybrat do sborů osobnosti, a omezily by se také nekalé praktiky takzvaného velrybářství, tedy účelového náboru straníků. Se svými argumenty ale u senátorů neuspěl. 

„Odbourání preferenčních hlasů je posun k většinovému systému voleb,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle Zdeňka Škromacha (ČSSD) by rozhodovala naprostá menšina voličů o tom, kdo bude zvolen. Podobné argumenty vznesli občanští demokraté. „Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly,“ komentoval Dienstbierův návrh Miloš Vystrčil (ODS).

Mnoho voličů přednostní hlasy nevyužívá

Protože mnoho voličů přednostní hlasy vůbec nevyužívá, zrušení hranice by mohlo podle něho volby zkreslit. „Kandidáti na prvních pozicích by na to dopláceli,“ soudí. Podle Miroslava Škalouda (ODS) by o zvolení mohly rozhodovat například pomlouvačné kampaně nebo prostor, který by určití kandidáti dostali v médiích.   

Snížit hranici na tři procenta navrhli jako kompromis Alena Gajdůšková a Miroslav Nenutil (oba ČSSD). Ani jejich návrh ale neuspěl, získal podporu 24 z 59 hlasujících senátorů. Radko Martínek (ČSSD) pak neprosadil snížení hranice nutných preferenčních hlasů pro zisk mandátu v obecních volbách z deseti na pět procent.

Schůze Senátu
Schůze Senátu