Lidé si užívají masopustní veselí

Praha – Na řadě míst v Česku se dnes slavil masopust. Například v Praze se stovky lidí zapojily do průvodu, který procházel v malostranských ulicích. Plno bylo i na náměstí v Karlíně, kde byly masopustní oslavy spojeny s farmářským trhem.

Tradiční malostranský masopustní průvod vyšel před 14:00 od hostince U Černého vola na Loretánském náměstí. Zapojily se do něj desítky masek, mezi kterými nechyběl medvěd, smrtka, nevěsta, šašci a různé pohádkové postavy. Nechyběli hudebníci a sbor dobrovolných hasičů z Prahy 1, který vyjel i s historickým hasicím vozem.

Průvod, do kterého se zapojili i radní a zastupitelé Prahy 1, upoutal po cestě pozornost mnoha zahraničních turistů. Doprovázela ho hlídka městské policie na koních. Účastníci průvodu po cestě zpívali známé české písně, u pomníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí zapěli Masarykovu oblíbenou Ach synku, synku a také píseň Na tom pražským mostě.

Masopustní průvod v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Masky se po cestě zastavovaly u některých hostinců, kde se posilnily na další cestu. Nerudovou ulicí pak zamířily na Malostranské náměstí a Kampu, kde byl připraven další program. Lidé mohli ochutnat domácí koláče a zabijačkové pochutiny, například jitrnice a tlačenku.

Masopust se dnes slavil třeba i ve Strání na Uherskohradišťsku, kde lidé mohli vidět fašankové obchůzky krojovaných souborů, nebo v nejvýchodněji položeném místě Česka Hrčavě. Tam se servírovaly místní speciality přímo z rukou řezníků. 

Masopust ve Strání na Uherskohradišťsku
Zdroj: ČTK
Autor: Němec Zdeněk
Video Masopust v Praze
video

Masopust v Praze