ÚOHS pozastavil miliardový tendr na telekomunikační služby

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil tendr ministerstva vnitra na poskytování telekomunikačních služeb na léta 2013 až 2017 za 4,6 miliardy korun. Resort nemůže s vítězem zakázky na takzvanou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS) uzavřít smlouvu. Brání mu v tom předběžné opatření ÚOHS. 

Ministerstvo vnitra při vypsání zakázky loni v srpnu uvádělo, že poprvé využije takzvaný dynamický nákupní systém, což znamená, že během čtyřletého období se budou moci o jednotlivé menší zakázky ucházet stále nové firmy, které splní předem stanovená kritéria. Právě v tomto systému ale byly zřejmě chyby. „Při prošetřování zakázky získal úřad důvodné podezření, že samotný dynamický zadávací systém obsahuje podstatnou vadu, která by mohla znamenat neregulérnost desítek či stovek zakázek, jež budou přes systém zadány,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj se jedná o zásadní problém, který by mohl znepřístupnit zakázky KIVS pro řadu uchazečů. Rafaj tak obhajuje předběžné opatření, které ÚOHS vydal. Aktuálně platí, že ministerstvo nemůže v dynamickém nákupním systému uzavřít smlouvu.

ÚOHS se případem zabývá od loňska, na základě podání od společností ha-vel internet, s. r. o., a České Radiokomunikace, a. s. Mobilní operátoři, kteří se do tendru přihlásili, budou rozhodnutí antimonopolního úřadu respektovat. Problém ale nechtěli blíže komentovat. Například Telefónice končí smlouva na poskytování služeb státní správě v rámci KIVS v březnu, žádné vyjádření o tom, jak bude projekt pokračovat, společnost nemá. „Jako jeden ze sedmi dodavatelů KIVS vítáme snahu o co nejtransparentnější nastavení podmínek soutěže do budoucnosti,“ uvedl mluvčí O2 Hany Farghali. 

Ministerstvo se v souvislosti s KIVS potýkalo s problémy už dříve. V prosinci 2010 vyhlásilo zakázku na nové kontrakty na KIVS, smlouvy měly být na 18 měsíců v hodnotě přes 1,6 miliardy korun. Původní kontrakty končily k předloňskému 28. březnu. Kvůli prodlevám úřad uzavřel s dodavateli přechodné prováděcí smlouvy, jimiž se platnost původních postupně prodloužila o rok.

Antimonopolní úřad předloni v červnu zadávací řízení zakázky kvůli porušení zákona zrušil. Vnitro pak vypsalo nový tendr v hodnotě sedmi miliard korun. I tím se měl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ministerstvo však zakázku v prosinci zrušilo samo.